תביעות רשלנות רפואית על זיוף מסמכים רפואיים

צוות משפטי מנוסה מוכן לסייע

האם ניתן לזייף מסמכים בעידן המודרני? ואיך לנהוג כשאתם חושדים שמסמך רפואי מהתיק הרפואי שלכם זוייף? ומהם כל הכלים שבהם ניתן לפעול כנגד הגורם שזייף את המסמך?

 

כשאיש צוות רפואי מזייף מסמך מפלס הכעס עולה, כי רופא הוא אדם שאנו סומכים עליו שהוא רוצה בטובתנו ושהפקדנו בידיו את היקר לנו מכל- את הבריאות שלנו ושל קרובנו. ולכן האכזבה כל כך קשה שהתגובה המיידית היא שצריך לעשות מעשה. 

אז איך לנהוג במצבים האלו- זו שאלה שמשלבת טאקטיקה ופרוצדורה.

 

אז נתחיל דוקא מהפרוצדורה- ברמת הפרוצדורה יש כמה דרכים בהן ניתן לפעול:

  • להגיש תביעה על רשלנות רפואית- לכך יש משמעות כספית (פיצויים)
  • להגיש תלונה לנציב תלונות הציבור של משרד הבריאות על הזיוף- לכך יש משמעות מבחינה משמעתית (הרופא יכול אפילו לאבד רשיונו זמנית או לצמיתות).
  • להגיש תלונה במשטרה על הזיוף- לכך יש משמעות פלילית. 

 

אפשר לבחור באחת הדרכים הנ"ל, או בכולן, אך בכל מקרה מומלץ שלא לפעול מהבטן ולא לנקוט בשום פעולה לפני התייעצות עם עו"ד הבקיא ברשלנות רפואית ומנוסה בזיופים משום שיש שקולים טאקטיים שחשוב לשקול לפני שחושפים את הזיוף, בשקולים אלו נעסוק להלן.

 

מבחינה טאקטית, צריך לקחת בחשבון כמה שיקולים עיקריים:

 

  • ראשית, כל פעולה (הגשת תלונה/ תביעה) למעשה "שורפת את השטח" מבחינה זו שהרופא מודע לטענה כלפיו ומתחיל להיערך איך להשיב לה.  עליך לשקול ביחד עם עורך הדין מתי הוא העיתוי הנכון לחשוף את הזיוף? יש מצבים שבהם לא נכון לחשוף את כל הקלפים כדי לתת לרופא הזדמנות לגבש גרסה עובדתית סדורה- כזו שמתבססת על הזיוף- ורק אז לחשוף את הזיוף כדי שהגרסה של הרופא תקרוס כמו מגדל קלפים בקלות והוא ישאר ללא כל הגנה. חשוב לציין שכאשר מגישים כבר לבית המשפט את התביעה והואיל וטענת זיוף היא טענה כל כך חמורה חובה לפרט אותה ולבסס אותה ולא מקובל לזרוק אותה לחלל האויר בלי ביסוס. כלומר מועד הגשת התביעה גם יושפע מההחלטה שלך מתי נכון לך לחשוף את הזיוף. 

 

  • שנית,  חשוב לדעת ולקחת בחשבון את נושא הביטוח של הרופא המזייף- ברגע שמתברר שמסמך רפואי זוייף ביטוח האחריות המקצועית של הרופא מאבד תוקף, משום שחברת הביטוח התכוונה לבטח את הרופא מפני רשלנותו אבל לא מפני זיופים שהם בעלי משמעות פלילית… ולמה זה חשוב עבורך המטופל? משום שאם אין ביטוח – הפיצוי הכספי שלך בסכנה מסוימת.

 

 

 

מכל הסיבות האלו והאחרות חשוב להתייעץ עם עו"ד מנוסה ולפעול בצורה נכונה מבחינה טאקטית.

זיוף מסמכים רפואיים בפסיקת בתי המשפט:

לבתי המשפט מוגשות מדי פעם תביעות על זיוף אך הן מסתיימות לרוב בפשרה מטעמים ברורים. לנו היתה את הזכות להגיש את אחת התביעות הבודדות שהגיעו לשלב מתקדם של מתן פסק דין ושופט קבע בצורה המפורשת ביותר במסגרת פסק דין שרופאה בכירה זייפה מסמך רפואי. מדובר בהישג חשוב של משרדנו שעורר הדים וזעזוע רב, גם בגלל חומרת הזיוף, גם בגלל שדובר ברופא מאוד בכירה במערכת, וגם בגלל שבשל החלטות טאקטיות שגויות של הרופאה/ עורכי דינה/ חברת הביטוח שלה- הם החליטו להוביל את התיק עד להכרעה למרות שגם להם היה ברור שמדובר בזיוף חמור שהם לא יצליחו לצאת ממנו. 

 

דובר בילדה הסובלת משיתוק מוחין, איחור התפתחותי כללי ופיגור שכלי הנובעים מזיהום תוך רחמי ( CMV ). בתביעה שהגשנו טענו שצריך היה לזהות את הזיהום במהלך ההריון ולהפסיק את ההריון (תביעת הולדה בעוולה), בפועל ההריון לא הופסק והילדה כיום כבר בת 16 כיום, סובלת מנכות בשיעור 100% ולומדת במסגרת החינוך המיוחד.

 

כשאמא שלה ביקשה צילום של החומר הרפואי עיכבו אותה לשבת ולהמתין זמן רב. במהלך הזמן הזה הרופאה הזייפנית יצאה ונכנסה ושוב יצאה ושוב נכנסה והתחושה היתה לא נעימה. כשקיבלה לידיה סוף סוף את החומר והגיעה למשרדנו בישרנו לה שכתוב בתיק הרפואי בצורה המפורשת ביותר שהציעו לה להפסיק את ההריון והיא סירבה! הראינו לה את אותה שורת המחץ שבגללה "אין קייז". 

 

אלא שהלקוחה הבהירה שבשום אופן לא הוצע לה להפסיק את ההיריון! ובטח שלא סירבה! וככל שהתעמקו בשורה הזו שהיתה כתובה בכתב יד (כמו כל המסמך) הבחנו כי השורה הזו נרשמה  בצפיפות מרובה, בין שתי שורות קיימות, באופן חשוב מאוד. ביקשנו לקבל את המסמך המקורי לידינו והתייצבנו ביחד עם גרפולוג להתרשם ולבדוק אותו. הגרפולוג  קבע חד משמעתית שמדובר בזיוף, הוא הפך את הדף המקורי והראה לנו איך בגב המסמך רופאים את השורה החשודה שנכתבה בלחץ רב  עד שהכותבת כמעט קרעה את הדף- זה היה מחזה שלא מותיר שום מקום לספק. המסמך זוייף. לאחר שהגשנו את התביעה הרופאה לא הצליחה למצוא אף גרפולוג שיסתור את טענת הזיוף.

את הדברים המרשימים שקבע השופט ביחס לזיוף הזה נביא כלשונם:

"יש להתייחס אל הרישום כאל דבר חמור ביותר לכל דבר וענין, גם הנתבעים עצמם מאשרים לגבי המסמך הרפואי האמור ולגבי השלכותיו (בלשון המעטה בולטת) כי.. לא האמינו כי יצליחו להוכיח אמינות הרישום בהסתברות הנדרשת בביהמ"ש (סעיף 9 לסיכומי התשובה שלהם)" (ת.א. 11- 03- 53442, מחוזי ירושליים).

מיותר לציין שהפיצוי שנפסק לאותה משפחה היה עצום והמבטחת התנתה את התשלום בחיסיון פרטיו).

 

המקרה הזה הוא חריג מאחר שברוב המקרים הרופא יתפשר כדי שלא להגיע לפסק דין שיקבע שהרופא זייף. ודוקא פה למרות שהזיוף היה כל כך ברור ובולט ואפילו לא ממש במחלוקת הרופאה (או עורכי דינה) התעקשו להמשיך בהליך. ומדוע? בשביל לנסול לגלגל חלק מהפצוי לכתפיים של בית חולים נוסף שבו ביקרה היולדת. בסוף ההתעקשות הזו עלתה לרופאה הזייפנית גם בפסק דין חמור ביותר שמעניק לה את התואר המפוקפק של זייפנית וגם נקבע שאינה זכאית לקבל השתתפות בפצוי מאותו בית חולים נוסף שהיה מעורב בפרשה אך לא היה רשלן בשום צורה ולכן לא שילם דבר. בכל הפצוי נשאה הרופאה הזייפנית.

 

האם בעידן הממוחשב אפשר בכלל לזייף מסמך רפואי?

התשובה לכך היא חיובית. אמנם הרבה יותר קשה לעשות זאת כיום בעידן הממוחשב אך זה עדיין אפשרי. למה זה קשה? משום שבמערכות רבות הנהוגות בבתי החולים יש הערה אוטומטית שנרשמת במקרה שמישהו הוסיף הערה במסמך קיים, וההערה הזו מציינת מי הוסיף, ומתי הוסיף. זה כמובן מרתיע רופא מלזייף מסמך ממוחשב מאחר שהדבר ישאיר מיד עקבות, הדבר הזה נועד גם להרתיע מפני זיופים אבל גם יש לזה מטרה נוספת- לדוגמה, לפעמים אחרי שהחולה משתחרר מאשפוז בבית החולים מגיעה באיחור תוצאה של בדיקת מעבדה, אז בהחלט נכון ואפשרי להוסיף אותה למסמך הקיים והמחשב יתעד מיד אוטומטית את שעת הרישום שהוסף ואת זהות הגורם שהוסיף זאת- עד פה זה תקין ומקובל וחשוב לצורך המשכיות הטיפול בחולה.

 

אז איך בכל זאת אפשר לזייף מסמך רפואי ממוחשב? באחת התביעות שהגשנו בעקבות זיוף מסמך רפואי הצוות הגדיל לעשות וזייף מסמך שלם, אבל המסמך לא היה דומה מבחינה צורנית ליתר המסמכים שבתיק הרפואי של החולה וכך עלינו עליו: דובר במקרה של אישה חרדית שניגשה לבית חולים במרכז הארץ כדי לבצע היפוך של העובר בבטן על מנת להימנע מצורך בנתוח קיסרי, פעולת ההיפוך היתה מאוד טראומטית ויצרה המולה רבה בחדר הלידה ובסופה נולד יילוד במצב קשה מאוד. למרבה הצער היילוד נפטר כעבור כמה שנים מנכותו הקשה. כשביקשנו מבית החולים את דו"ח ההיפוך נדחינו שוב ושוב, ובסוף אחרי לחץ שהפעלנו במשך שנתיים לקבל את דו"ח ההיפוך קיבלנו מסמך משונה: על המסמך לא הופיע הלוגו של בית החולים כפי שמופיע על כל יתר המסמכים שבתיק, בראש המסמך כתוב שהוא נערך על ידי  "מנהל מערכת" (??), וזה היה המסמך היחיד בו המחשב חישב שגיל היולדת הוא 36 בעוד שבכל יתר המסמכים המחשב חישב גיל 34 שהוא הנכון. ברור שעל המחשב קשה להערים והזייפן החובבן לא שם לב שתאריך הלידה של היולדת יסגיר את הגיל האמיתי שלה כיום ברגע הזיוף ולא את הגיל שלה לפני שנתיים כשאירוע קרה. וכך בלי לשים לב, טעות אחת קטנה זו כבר לא השאירה מקום לספק שהמסמך נערך במרחק של שנתיים מהארוע. 

 

לסיכום

מכל הדוגמאות מעלה כבר ברור שבדרך כלל הזיוף הוא לחלוטין לא "הכרחי" ואף טפשי ומזיק לרופא 3 פעמים:

  • פעם ראשונה בגלל שהוא מאבד מיידית את האהדה של בית המשפט ועומד במצב בו הוא זה שצריך לתת את ההסברים והתירוצים (הפוך מהמצב הרגיל בו על התובע הנטל להוכיח את תביעתו – המוציא מחברו עליו הראיה). 
  • פעם שניה  משום שלעורך דינו יהיה הרבה יותר קשה עד בלתי אפשרי להגן עליו.
  • ופעם שלישית יש סיכוי לא מבוטל שביטוח האחריות המקצועית יתנער ממנו ולא יתן לו כיסוי וזו נקודה חשובה מאוד, כפי שהסברנו קודם.

הרופא המזייף בדרך כלל יעשה זאת  ברגע של לחץ, כשהוא לא מבין עדיין שאפשרי להגן על רשלנותו ואינו מתחשב בכך שממילא יש לו כיסוי ביטוחי שנועד בדיוק למצבים הלא נעימים של ארוע רשלני, ושאין כל סיבה להיבהל. הוא רוצה לכסות כאן ועכשיו על ארוע מסויים ולכן בהחלטה מהירה של רגע מחליט לזייף ואז הוא עושה "טעויות" שמסגירות אותו. 

 

אם אתם חושדים שבעניין שלכם היה זיוף של מסמך רפואי אתם מוזמנים להתייעץ איתנו בכל שאלה. במשרדנו הצטבר נסיון מרשים ויוצא דופן בתחום זה ונשמח להוציא לאור כל זיוף ולתרום את חלקנו כדי להוקיע את התופעה החמורה הזו עד כמה שניתן.

 

גם לסוגיה שלך יש מענה
להתייעצות עם עורכי הדין אנא מלא/י פרטים