מטופל פסיכיאטרי שגרם נזק לצד שלישי – רשלנות רפואית?

צוות משפטי מנוסה מוכן לסייע

האם פסיכיאטר או צוות המטפל בחולה הפסיכיאטרי אחראי למעשיו כשהוא פוגע בצד שלישי? מתי אפשר להגיש תביעת רשלנות במקרים אלו?

מטופל פסיכיאטרי נמצא במעקב רפואי על ידי מטפליו והם אמורים לדווח על מסוגלותו לשאת נשק, לנהוג ברכב וכדומה. אם המטופל מסכן חלילה את עצמו או את סביבתו מצופה ממטפליו שיתריעו על כך. 

 

לעיתים מטפלים נמנעים מדיווח מכיוון שהדבר פוגע באמון שרוחש כלפיהם המטופל. זו אכן דילמה קשה למטפלים אך האחריות עדיין מונחת על כתפיהם כך שבמקרה שהם לא דיווחו והתריעו הם עלולים למצוא עצמם נתבעים ברשלנות רפואית. 

  

כך, במקרה שהגיעו לדיון בביהמ"ש נפסק כ- 6,000,000 ₪ לעיזבונה של עובדת סוציאלית שנהרגה מירי מטופל: מטופל בשם איתן מור הגיע אל התחנה לבריאות הנפש בה היה מאושפז כשהוא חמוש בנשק שקיבל מחברת האבטחה בה עבד. המטופל פתח בירי לעבר עובדי התחנה, הרג 4 עובדות סוציאליות, פצע 2 מטופלות והתבצר על גג. לבסוף מצא את מותו בחילופי אש עם כוחות הבטחון.  ויויאן פרקל ז"ל היא אחת מהעובדות הסוציאליות שנהרגו בתקרית זו. היא היתה אישה צעירה בת 42 בלבד ובמועד הרצח היא היתה בשבוע ה- 21 להריונה. 

 

תביעת הפיצויים של יורשיה התקבלה והפיצוי הגבוה שנפסק, 6,000,000 ₪  התחשב בשכר שהיא יכלה להשתכר ב"שנים האבודות" ובכאב והסבל, אובדן הנאות החיים והקיצור בתוחלת חייה, וגם באובדן שירותי אם ורעיה ופריטי נזק אחרים. מסכום הפיצוי הופחתו הקצבאות שהמוסד לביטוח לאומי שילם וישלם לתלויי המנוחה.

 

השופט קבע בפסק דינו כי האחריות תחולק בין כמה גורמים שנתבעו:

הרוצח חוייב בתשלום 70% מהנזק.
מדינת ישראל חויבה בתשלום 20% מהנזק כבעלת התחנה לבריאות הנפש שלא אבחנה את מסוכנותו של הרוצח, וכמי שאישרה לו לשאת נשק ברישיון
וחברת האבטחה בה עבד הרוצח והיא שסיפקה לו את הנשק שילמה 10% מהנזק.

 

 

רוצים לדעת האם המקרה שלכם מהווה רשלנות רפואית ברת פיצוי? לבדיקת סיכויי התביעה פנו אלינו עוד היום להתייעץ בעניינכם.

 

 

גם לסוגיה שלך יש מענה
להתייעצות עם עורכי הדין אנא מלא/י פרטים