כיצד בודקים אם מהלך ההריון היה תקין או פגום? ואם הנזק נובע מרשלנות רפואית?

צוות משפטי מנוסה מוכן לסייע

זו לא חוכמה גדולה להגיש תביעה בכל מחיר. אבל מובן וברור שלבתי החולים יש את הידע ואת היועצים והם ידעו לזהות תביעת סרק שתגרור אחריה יחס מזלזל. ולכן עורך הדין חייב לנהוג באחריות גם כלפי עצמו וגם כלפי לקוחותיו ולצאת לתביעת רשלנות רפואית בהריון רק כשהיא מוצדקת.

כיצד בודקים אם מהלך ההריון היה תקין או פגום? ואם הנזק נובע מרשלנות רפואית?

המדיניות המוצהרת של משרדנו היא להגיש תביעה רק במקרים הראויים לאחר ששוכנענו כי היתה רשלנות בוטה שגרמה לנזק ברור. ולא בכל מחיר. איננו שוכחים לרגע שצוות הרופאים רצה וניסה לסייע לכם. לפעמים הוא כשל בגלל רשלנות. אבל לפעמים הוא כשל בגלל מגבלותיה של הרפואה. 

 

עו"ד מנוסה בדרך כלל יוכל  להעריך באופן ראשוני אם קיימת לכאורה עילת תביעה ואם הייתה סטייה מהנורמות שהיו מקובלות בתקופה הרלבנטית, לאחר שיעיין בכרטיס מעקב ההיריון. הערכה סופית תינתן לאחר התייעצות עם גינקולוג.

 

עוה"ד יאסוף את התיעוד ממעקב ההיריון הרלבנטי ורצוי גם שיאסוף תיעוד ממעקבי הריון אחרים של אותה היולדת על מנת ללמוד את דפוס התנהגותה.

 

מה כולל תהליך הבדיקה במשרדנו? אנו נוהגים להתחיל מהסוף ולבדוק האם יש נזק חמור? האם הנזק הוא מהסוג שניתן לאבחן אותו בבדיקות במהלך ההריון? אילו בדיקות? ומה הסיבה שהבדיקות האלו לא בוצעו בהריון הנדון?

 

לדוגמא- במשפחה שבה יש פרט שסובל מתסמונת גנטית נדירה נצפה מהרופא שעוקב אחר ההריון לודא שאותה התסמונת הנדינה לא מופיעה גם בהריונות הבאים. נצפה מהרופא שעוקב אחר ההריון לשלוח אישה כזו ליעוץ גנטי.

דוגמא נוספת- בילוד שנולד עם מום מבני בגופו נשאל את עצמנו- האם המום הזה ניתן לזיהוי באולטאסאונד רגיל או בסקירה מורחבת? באיזה שבוע להריון המום מתפתח וניתן לזיהוי? האם בהריון הספציפי בוצעו בדיקות אולטראסאונד ויצאו תקינות? האם דיסק האולטראסאונד בהישג יד? ואיך היו ההורים נוהגים אילו זוהה המום והיו ממליצים להם להפסיק את ההריון? 

 

כיום הנהלים מחייבים בין היתר:

  • ביצוע בדיקות בסיסיות לגלוי מוקדם ככל האפשר של סטיות ומומים של העובר
  • בדיקות תקופתיות כלליות ומילדותיות
  • יעוץ והדרכה לאישה ולבני משפחתה לפני ולאחר הלידה. 
  • הנהלים מפרטים את הבדיקות המומלצות לביצוע בהתאם לגיל ההיריון.

 

 

עורך דין שעוסק בתחום רשלנות רפואית בהריון חייב לשלוט בחוזרי משרד הבריאות ובנהלים המקובלים שלפיהם גניקולוגים מנהלים את מעקבי ההריון. משרד הבריאות מעדכן מעת לעת את הנחיותיו בכל הנוגע לטיפול באשה הרה במסגרת הציבורית וקובע סטנדרטים ראויים ומדיניות אחידה שמתעדכנת בעידן התקופה, בהתאם לעמדות מקצועיות הנמצאות בהסכמה ומקובלות על גופים כמו האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה והמועצה הלאומית למיילדות, נאונטולוגיה וגנטיקה.

 

נוהלי משרד הבריאות מחייבים לתעד ברשומה הרפואה את כל הפרטים הרלבנטיים ובניהם האנמנזה, תוצאות בדיקות, הפעולות שנערכו על ידי הרופא והאחות בתחנה לבריאות המשפחה, וקשר עם גורמים אחרים בקהילה. לא פעם קיימים "חסרים רישומיים" בתיק מעקב ההיריון ואז נוצר הצורך להשלימם בראיות אחרות. במקרה כזה גרסת היולדת ובן זוגה יוכלו לשפוך אור על האירועים. על כן חשוב לפנות לעו"ד בשלב מוקדם כאשר הזיכרון מהאירועים עדיין "טרי".

 


משרדנו עוסק למעלה מ- 20 שנה בתביעות אלו שמהוות אחוז ניכר מתביעות הרשלנות הרפואית ואנו מוצאים את עצמנו לפעמים מכירים נהלים שאפילו הרופאים שכחו מקיומם. רופאים שטרודים בעבודת היום יום לא תמיד יושבים להתרענן בקריאת נהלים וזה בדיוק הפתח להתרופפות ולהחמצה. את הנסיון שמצטבר בתחום הזה אי אפשר ללמוד ביום. גם לא בשנה. הנסיון של עורך הדין הוא מתוך ארגז הכלים שהוא רכש במהלך שנים ארוכות של נסיון שבהן נתקל במקרים ועוד מקרים של רשלנות רפואית או ספק רשלנות. 

 

 

אם נפגעתם מרשלנות רפואית בהריון או אם יש לכם ספק בענין אל תהססו לפנות אלינו בכל התייעצות. 

גם לסוגיה שלך יש מענה
להתייעצות עם עורכי הדין אנא מלא/י פרטים