השלבים בניהול תביעת רשלנות רפואית

תביעת רשלנות רפואית כוללת מספר שלבים:  תחילה יש להזמין את המסמכים הרפואיים הרלבנטיים, לאחר מכן יש להעביר המסמכים הרפואיים בצירוף סיפור המקרה אל מומחה/ מומחים רפואיים בתחומים הרלבנטיים ולהתייעץ עימם בנוגע לקיומה של עילת תביעה. לאחר קבלת חוות דעת רפואית המבססת רשלנות רפואית ניתן להגיש את כתב התביעה לביהמ"ש וההליך "יוצא לדרך". ההליך מתקדם להכרעה בפסק דין או לפשרה. בסוף ההליך משולם הפיצוי ללקוח. 

 

השלב הראשון – פגישת ייעוץ:

בפגישה נשמע את סיפור המקרה ונבצע הערכה ראשונה. הסיפור שלך הלקוח  הוא מאוד חשוב עבורנו לצורך בניה נכונה של התיק. לכן בפגישה נברר איתך את העובדות, גם התיק הרפואי הוא חלק מרכזי בקביעת העובדות,מכיוון שהתיק הרפואי נערך בזמן אמת, הרבה לפני שמישהו ידע שתהיה פה תביעת רשלנות רפואית ולכן הוא נחשב חומר חשוב ומהימן להבנת העובדות. ולכן בפגישה אנחנו נעיין בתיק הרפואי ונרענן ביחד איתך את זכרונך עד שנהיה בטוחים שהצלחנו לבנות פאזל שלם של עובדות. 

 

אגב, לפעמים מה שלא כתוב בתיק הרפואי הוא חשוב יותר ממה שכתוב. במצב רגיל אנחנו התובעים צריכים להוכיח שהרופא רשלן כי "המוציא מחברו עליו הראיה". אבל במצב החריג שבו הרופא לא כתב מה שהוא היה חייב לכתוב אז הוא זה שיצטרך להוכיח שאינו רשלן. בשפה המשפטית קוראים לזה "העברת נטל ההוכחה".

 

אנחנו נודיע לך כבר בפגישה הראשונה אם לדעתנו יש מקום להמשיך ולהשקיע משאבים כסף וזמן כדי לברר אם היתה רשלנות רפואית. אנחנו לא נוביל אותך לדרך ארוכה שלא תצמיח פיצוי. 

 

לאחר שנברר איתך את העובדות אנחנו נצטייד בחוות דעת של מומחה מכובד שיקבע אם היתה רשלנות. אם המומחה יקבע שאמנם היתה רשלנות נעבור לשלב הבא של הטיפול- שלב הגשת התביעה.

השלב השני – הגשת התביעה:

כאמור, את התביעה נגיש בתיאום איתך כשהיא מבוססת בחוות דעת רפואית. 

 

אחרי שנגיש את התביעה, בדרך כלל הנתבע יגיש כתב הגנה וחוות דעת רפואית מטעמו. לאחר מכן התיק בשל לבירור. מה זה אומר "בשל לבירור"?

 


זה אומר ששני הצדדים ישוחחו בינהם ויחליטו כיצד בדעתם להתקדם. יש 3 אפשרויות עיריות:

  • אפשרות אחת- ביהמ"ש שומע את שני המומחים ואת יתר העדים ולאחר מכן נותן  פסק דין מביהמ"ש שמכריע את גורל התביעה לצד זה או אחר. 

 

  • אפשרות שנייה- ניסיון פשרה: כל צד מגיש  תחשיב נזק לביהמ"ש ומקבלים הצעת פשרה מביהמ"ש שמשקפת את סיכויי התביעה להתקבל ואת הנזק שנגרם. 

 

  • אפשרות שלישית (ומאוד מקובלת בשנים האחרונות)- פונים להליך של גישור בפני מגשר בעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית שייתן הוא את הצעת פשרה.

 הצעת פשרה שניתנת על ידי ביהמ"ש/ מגשר אינה מחייבת, אלא אם שני הצדדים רוצים בה ומביאים אותה לאישור בימ"ש וביהמ"ש נותן לה תוקף של פסק דין. 

אנו מעדכנים את הלקוח בכל התפתחות וכל צעד בניהול ההליך המשפטי נעשה בתיאום עם הלקוח ובהסכמתו.  

 

 

השלב השלישי- קבלת פיצוי:

 

התשלום משולם לחשבונכם לאחר שבית המשפט נותן פסק דין ובזאת  מסתיים ההליך המשפטי . אם התובע הוא קטין התשלום משולם לחשבון על שמו עד הגיעו לגיל 18. אם התובע הוא חסוי התשלום משולם לחשבון על שמו וביהמ"ש נותן הוראות איך לנהוג בכספי החסוי לטובתו ולמענו. 

גם לסוגיה שלך יש מענה
להתייעצות עם עורכי הדין אנא מלא/י פרטים