מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
מתי רצוי להגיש תביעת קטין בגין רשלנות רפואית?

מתי רצוי להגיש תביעת קטין בגין רשלנות רפואית?

תביעת קטין מתיישנת 7 שנים מהגיעו לגיל 18. קרי בגיל 25. תביעת רשלנות רפואית של קטין אף היא מתיישנת בגיל 25, להוציא תביעה בגין הולדה בעוולה המוגשת כיום (מאז הלכת המר) באמצעות הוריו, עד כ- 7 שנים מהלידה (בנסיבות חריגות, ניתן להגישה גם אחרי 7 שנים).

המתנה ארוכה מדי בטרם הגשת תביעה נתפסת כ"שיהוי" וגם מהבחינה הפרקטית, עם חלוף הזמן זיכרונם של העדים מיטשטש. על כן יש לבחור את נקודת הזמן הנכונה מכל ההיבטים להגשת תביעת קטין.

שיקול מרכזי בבחירת עיתוי הגשת התביעה הוא בשאלה האם נזקו של הקטין התגבש? האם מצבו סופי? פעמים רבות מומחים שבודקים את הקטין מתקשים לקבוע את נכותו, ומציעים לבודקו בעוד מספר שנים, למשל כשמדובר בנכות קוגניטיבית או נפשית. כך יוצא שמוגשות לעיתים קרובות תביעות של קטינים על נזק שעדיין לא בא לעולם.

ברע"א 9670/07 פלונית נ' פלוני דובר בתביעה שעניינה מעשה מגונה בילדה בת 6. הילדה והוריה פנו לביהמ"ש העליון בטענה כי אף אם לא הוכח נזק נפשי בהווה, הרי שהוגבר הסיכון לנזק נפשי בעתיד. ביהמ"ש העליון ברוב דעות דחה את הערעור על הסכום שנפסק בערכאה הקודמת תוך שהוא רומז שטוב היו עושים ההורים אילו דחו ההידיינות לגיל בו התגבש הנזק. לעומת זאת, דעת המיעוט באותו פסק דין (כב' הש' ריבלין) קבעה כי אין לצפות כי הניזוק ימתין שנים רבות עד להתגבשות הנזק ויש לשקול מהי הדרך לאפשר לו לתבוע את נזקיו מוקדם יותר.

עולה כי הגשת תביעה בשלב מוקדם מדי, בטרם התגבש הנזק, עשויה להיתפס כ"בחירה מודעת" של ההורים ועשויה להשפיע על גובה הפיצוי. בגלל תקופת ההתיישנות הארוכה לכאורה אין מקום להיחפז להגיש תביעה כשהנזק אינו בשל. מאידך מובן הרצון להגיש התביעה ולא להמתין שנים ארוכות. יש רק לקחת בחשבון כי כדי להוכיח כי "הוגבר הסיכון" לנזק, יהא על ההורים להוכיח "מסה קריטית" של ראיות, כלשון ביהמ"ש, בעוד שאילו ימתינו להתגבשות הנזק והתבהרות התמונה, ביהמ"ש לא יעסוק בנזקים תיאורטיים אלא במצב בפועל.

על כן יש לשקול כל מקרה לגופו, ולבחון כלל השיקולים, בטרם הגשת תביעת קטין. יש להיוועץ עם מומים ועם עו"ד ולהגיע להחלטות. גם אם בסופו של דבר יוחלט להגיש התביעה, יש לקחת בחשבון שאם ביהמ"ש יתרשם שטובת הקטין מצריכה המתנה הוא עשוי לעכב את ההליך מיוזמתו.

חשוב לציין שבתביעת קטין בעקבות הולדה בעוולה זכות התביעה עברה להורים ויש לכך משמעויות בכל הנוגע לתקופת ההתיישנות. למידע נוסף בעניין זה לחץ כאן

לפירוט שירותי המשרד והסבר הנושא של תחום זה, לחצו: רשלנות רפואית

מגוון רב של מאמרים בנושא רשלנות רפואית

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: