מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
איחור באבחון מחלת צליאק

איחור באבחון מחלת צליאק

במאמר זה נעסוק בתביעות רשלנות רפואית בגין איחור באבחון ואיחור בטיפול במחלת הכרסת או בשמה הלועזי- צליאק, ומשמעותו של איחור זה.

תביעות רשלנות רפואית בשל איחור באבחון ובטיפול בחולי צליאק מוגשות לבתי המשפט בטענה כי האיחור גרם לסבל מתמשך בתקופה בה המחלה לא הייתה מטופלת, וכן לנזק המצטבר ולסיבוכים הנלווים למחלה זו (כגון גידולים סרטניים) שיכלו אולי להיחסך מהחולה אילו מחלת הצליאק טופלה בזמן.

מחלת צליאק הינה מחלת מעיים בה קיימת רגישות יתר לחלבון החיטה וכתגובה לאכילתו נגרם נזק לרירית המעי הדק ונוצר מצב של תת ספיגה של אבות המזון, בעיקר שומנים וויטמינים. המחלה מופיעה לעיתים בתינוקות (עם התחלת אכילת מוצרי מזון המכילים קמח חיטה) ולעיתים אצל מבוגרים.

יש אנשים שיש להם נטייה סמויה למחלת הצליאק ונטייה זו יכולה להישאר רדומה או להופיע בגיל מאוחר יותר. לעיתים ילדים החולים בצליאק יסבלו מביטויים חריפים יותר של המחלה בגיל הבגרות.

כיצד מתבטאת מחלת הצליאק?

בדרך כלל המחלה תתבטא בשלשולים, אנמיה, חולשה וירידה במשקל.

ידוע שישנן סיבות שיכולות לשמש טריגר להופעת המחלה כגון זיהום וירלי. קיימת גם סברה כי מצבי לחץ יכולים לשמש טריגר להופעת המחלה.
כמו כן העמסה רצינית של גלוטן יכולה אף היא לגרום להתלקחות המחלה או להחמרתה.

על מנת לאבחן את מחלת הצליאק בזמן על הרופא להיות מודע לגילויי המחלה הטיפוסיים ולהעלות חשד במחלה זו עם הופעתם. ישנה חשיבות לאבחן את המחלה בזמן מאחר שבאם המחלה אינה מטופלת המחלה תישאר כרונית ופעילה ועלול להיגרם נזק מצטבר לגוף כולל השלד, והדבר אף עשוי להביא להופעת גידולים ממאירים בחולים אלו.

מאחר שהגורם לסימני המחלה הוא הגלוטן הרי שהטיפול במחלה הוא הפסקת אכילת קמח שהינו עשיר בגלוטן. הטיפול האמור לא מבטיח שהמחלה לא תמשיך להיות פעילה, הוא גם לא מבטיח שלא יהיו בעתיד סיבוכים של המחלה כגון גידולים במעי הגס, אך הוא אמור להפחית משמעותית את הסימפטומים והסבל. בתביעות רשלנות רפואית באבחון צליאק יש לבחון אם תלונות החולה זכו להתייחסות נאותה, אם היו סימפטומים חריגים ויוצאי דופן כמו ירידה במשקל, שלשולים, אנמיה ועוד, אשר דרשו בירור, והאם כשהופיעו הסימנים המחשידים בוצעו הבדיקות המתחייבות.

ניתן לאבחן את מחלת הצליאק על ידי בדיקות שבשלב הראשון יוכלו להצביע על תת ספיגה (ספירת דם ובדיקות ביוכימיות) ואם מוכחת תת ספיגה יש לברר אם אמנם הסיבה לה היא מחלת צליאק על ידי ביופסיית מעי דק.

ביופסיית המעי הדק נחשבת בדיקת הבחירה לאבחון מחלת הצליאק מאחר שהיא מאפשרת נטילת דגימה מרירית המעי הדק. הבדיקה נחשבת פולשנית אך היא יכולה לתת אישור כמעט סופי למחלת הצליאק.על מנת לאשר סופית כי התמונה העולה מן הביופסיה אכן נובעת ממחלת הצליאק (ולא מזיהום/ אלרגיה למשל) יש להוציא מהתפריט של המטופל את מרכיב הגלוטן ואם יגיב היטב לשינוי ובדיקות הדם יתאוששו בהדרגה- הרי לנו האישור הסופי שאמנם מחלת הצליאק היא שהסבירה את מצבו.

בתביעות בגין איחור באבחון צליאק יטען התובע כי אילו אובחן מוקדם יותר והיה עובר לדיאטה ללא גלוטן מוקדם יותר, הרי שזמן החשיפה שלו למחלת הצליאק היה קטן יותר והיו נחסכים ממנו סיבוכים רציניים של המחלה. איחור באבחון צליאק יכול לגרום לבעיות של תת תזונה, אובדן סידן וצפיפות העצם, אי סבילות ללקטוז, סרטן ואף סיבוכים נוירולוגיים והפרעות במערכת העצבים.

ביהמ"ש יצטרך לקבוע אם במקרה שבפניו המחלה הייתה טיפוסית ו/או סימפטומטית באופן שניתן היה להגיע לאבחון ולטיפול מוקדם יותר ועד כמה טיפול מוקדם יותר היה יכול לשפר את מצבו ולחסוך את סבלו.


לפירוט שירותי המשרד והסבר הנושא של תחום זה, לחצו: רשלנות רפואית

מגוון רב של מאמרים בנושא רשלנות רפואית

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: