מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
סרטון - מה מבדיל תביעת רשלנות רפואית משאר התביעות?

סרטון - מה מבדיל תביעת רשלנות רפואית משאר התביעות?

מה ההבדל בין תביעות רשלנות רפואית לבין תביעות נזיקין אחרות, איך ניתן להוכיח שרופא התרשל ומהי טעות סבירה, אילו מומחים קבילים בבית המשפט ומה ההגבלות החלות עליהם?
על כך תסביר עו"ד איילת סבג, מומחית לרשלנות רפואית ודיני נזיקין בשיחה עם עו"ד שי גוריון מאתר המומחים אסקימו.

צפייה בסרטון הבא (אורך הסרטון – 07:22 דקות) תעניק לכם את כל המידע על העקרונות המייחדים תביעות של רשלנות רפואית ואיך ניתן להוכיח שרופא התרשל בתפקידו?

עו"ד שי גוריון – שלום! אנחנו עם עורכת הדין איילת סבג, מומחית לרשלנות רפואית ודיני נזיקין, צהריים טובים.

עו"ד איילת סבג – צהריים טובים.

עו"ד שי גוריון – אנחנו נרצה עכשיו להשכיל בנוגע לעקרונות הכלליים של תביעת רשלנות רפואית בהקשר של דיני נזיקין, אז אני אשמח אם תנסי לייחד את התביעות הללו, כלומר מה עליי להוכיח בתור תובע בתביעות של רשלנות רפואית שהם שונים יותר או שונים באופן עקרוני מתביעות אחרות של דיני נזיקין?

עו"ד איילת סבג – בתביעת רשלנות רפואית באופן עקרוני אנחנו מטילים דופי בשמו של רופא, אנחנו באים וטוענים שהוא חרג ממתחם הסבירות, שהוא פעל שלא כפי שהיה צריך לקרות וזו טענה שהיא טענה חמורה. טענה חמורה כזו צריך לגבות בחוות דעת רפואית, אי אפשר להיכנס בשערי בית המשפט בתביעת רשלנות רפואית ללא חוות דעת רפואית ולכן השלב הראשון על מנת לבדוק האם בכלל יש לנו עילה לתביעה ברשלנות רפואית זה קודם כל לפנות לעורך דין שיאסוף את כל החומר הרפואי מכל שלבי הטיפול הרלוונטיים, יבחן אותם תחילה בעצמו בהמשך באמצעות מומחה בתחום הרלוונטי וישקול אם נסיבות העניין והאם השתלשלות האירועים מקימה כאן עילה לתביעה לרשלנות רפואית.

עו"ד שי גוריון – ישנן הגבלות על המומחה עצמו? אני מניח שהמומחה צריך להיות איש מקצוע מקביל השאלה אם כל מומחה קביל או שיש כאן עוד הגבלות על הבחירה שלו?

עו"ד איילת סבג – אם מדובר בתביעה של איזה שהיא מחלה שלא אובחנה בזמן אז צריך לפנות למומחה שתחומו אותה מחלה, לדוגמא, חולת צליאק שלא אובחנה בזמן אז אנחנו נצטרך להתייעץ עם גסטרואנטרולוג.

עו"ד שי גוריון – הגסטרואנטרולוג הזה, כל אחד הוא קביל או שיש גם הגבלות בעניין הזה מבחינת הקשרים שלו לנתבע או לתובע, הגבלות בתחום המומחיות שלו או שהכל קביל?

עו"ד איילת סבג – כמובן שיש תחומים שיש בהם תתי התמחויות למשל כירורגיה כללית וכירורגית ילדים. צריך כמובן לבדוק לפי העניין, חשוב גם לפנות למומחה שלא מזוהה עם המוסד הרפואי שאותו אנחנו מתכוונים לתבוע. למשל, אם אנחנו מתכוונים לתבוע את שירותי בריאות כללית אנחנו לא נפנה למומחה שהוא מנהל מחלקה, רופא בכיר או רופא זוטר בבית חולים ששייך לשירותי בריאות כללית.

עו"ד שי גוריון – אוקי אז אנחנו יש לנו מומחה שמוכיח או מאשר את זה שיש כאן באמת רשלנות, אולי צריך לשאול קודם מה זה אומר רשלנות של רופא? כלומר, מול מה אני משווה את זה? הרי בסופו של דבר רופאים ממלאים את תפקידם ומנסים לעשות את המקסימום, השאלה איפה באמת הם מתרשלים? כי אין פה שום עניין של זדון.. איך אתה בוחן את זה בכלל?

עו"ד איילת סבג – קודם כל אין שום ספק שכל רופא שבא וטיפל בחולה המטרה שלו היא מטרה חיובית, המטרה שלו היא לרפא ולהועיל לחולה ולא חלילה להזיק לו, אבל יש מקרים שהתוצאה המקווה לא מושגת ופה אנחנו כעורכי דין צריכים לבדוק האם התוצאה המיוחלת לא הושגה בגלל טעות סבירה שהיא לא רשלנות, או התרשלות בגלל פעולה שלא במתחם הסביר ויש פרקטיקה מקובלת, יש את מה שמקובל באותו עניין, לדוגמא, אם אנחנו מדברים על רופא גניקולוג שעקב אחרי היריון אז אנחנו יודעים איזה בדיקות על הרופא להציע לאותה יולדת במהלך ההיריון, יש נהלים של משרד הבריאות שמכתיבים, עושים סדר בדברים וקובעים בכל שלב של ההיריון.

עו"ד שי גוריון – זו רשימה ממצה? כלומר, הרי אין לזה גבול בסופו של דבר, השאלה אם יש איזושהי רשימה, הנחיה או סריה של הנחיות שהם ממצות מבחינת החובה של הרופא? או שאנחנו יכולים להגיד שאנחנו יכולים להוסיף על הרשימה הזאת עוד חובות בהתאם לנוהג שאני מניח שזה משהו שקצת קשה להוכיח..

עו"ד איילת סבג – הרופא צריך לתשאל את החולה ולהציע לו בדיקות בהתאם לאבחנה המבדלת שעולה מן העניין, אם נחזור רגע לדוגמא של מעקב הריון אז יש בדיקות שאנחנו מצפים שהרופא יציע לכל יולדת שתבוא בפניו, ויש בדיקות שיהיו רלוונטיות ליולדות עם סיכון מסוים, בנוסף יש גם בדיקות שהם בתחום הרפואה הפרטית שמן הראוי שהרופא יידע את היולדת על קיומן של הבדיקות וישאיר לשיקולה האם לבצע אותן או לא.

עו"ד שי גוריון – אני רק מדגיש, אז מה שאת אומרת זה שיש כאן מעבר לבדיקות, כלומר מעבר לחובה לנהוג בצורה סבירה וצריך גם לבדוק בהקשר של המטופל הספציפי. יש מטופלים שהחובה כלפיהם תהיה גבוהה יותר? למשל אם מציגים איזו שהיא רגישות כזו או אחרת מאשר עם "לקוחות" נורמליים או רגילים?

עו"ד איילת סבג – נכון, הכל לפי העניין. הרופא צריך לתשאל את החולה, לחקור על עברו, אם יש בעיות במשפחה וכל התשאול הזה יוביל את הרופא במקרה הקונקרטי להחלטה אילו בדיקות להציע לאותו חולה. כמובן שהפסיקה אומרת שלא צריך להציף את המטופל באינספור אינפורמציה שהיא לא רלוונטית כלל למצבו ולא צריך להדאיג אותו מעבר לצורך אבל בהחלט להביא בפניו את הבדיקות הסבירות שבמצבו כדאי וראוי לבצע בין אם במסגרת הציבורית ובין אם במסגרת הפרטית, שהחולה ידע את האופציות שמונחות בפניו וישקול איך להמשיך מאותה נקודה.

עו"ד שי גוריון – אוקי, ושאלה אחרונה. מהניסיון שלך.. אני מבין שיש כאן תחום אפור, הנטייה של בתי המשפט היא לצמצם בחובה של הרופא או להגביר אותה? כלומר, יש כאן אלמנטים אתיים די רציניים שמונחים על הכף, אז השאלה האם יש בכלל נטייה כזו לבית המשפט?

עו"ד איילת סבג – באופן טבעי יש איזושהי אמפתיה בסיסית של בתי המשפט כלפי הנפגעים אבל לא על חשבון שמו הטוב של הרופא, אנחנו צריכים לזכור שמצד אחד יש את הניזוק שבית המשפט רוצה ושואף במקרה שיש רשלנות להשיב את מצבו לקדמותו באמצעות פיצוי ומהצד השני יש רופא ששמו הטוב ניצב על השולחן וצריך להכריע אם הוא התרשל או לא התרשל ולכן בית המשפט מאזן בין האינטרסים האלה ושומע את המומחים מטעם שני הצדדים, בוחן האם בנסיבות העניין הרופא חרג מהתנהגות סבירה או שהוא היה במתחם של התנהגות סבירה אולי אפילו טעות שהיא לא רשלנות ונהג כרופא סביר ואין לחייב אותו.
בית המשפט מוצא את האיזון בכל מקרה לפי הנסיבות שלו, לא מדובר בנטייה גורפת לצד זה או אחר וזה מאוד תלוי נסיבות וראיות.

עו"ד שי גוריון – בסדר גמור, תודה.

עו"ד איילת סבג – בשמחה רבה.

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: