מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
טופס ביטוח נזיקין
ייצוג האזרח בפני ביטוח לאומי

ייצוג האזרח בפני ביטוח לאומי

למה אני בעצם צריך עורך דין בהליכים מול ביטוח לאומי?

אדם שפונה לביטוח הלאומי ללא ליווי עורך דין אינו יודע למה לצפות, אילו שאלות צפויה הועדה הרפואית לשאול אותו, אילו מסמכים כדאי ורצוי להגיש לוועדה הרפואית, לאילו מומחים כדאי לפנות על מנת שיציידו את הנפגע בחוות דעת רצינית שרופאי הועדה הרפואית במוסד לביטוח לאומי יתייחסו אליה ברצינות וכו'.

כל המידע הזה ועוד מצוי ברשות עורך דין שעוסק ומצוי בתחום הביטוח הלאומי. פניה מאוחרת מדי לעורך דין יכולה לחרוץ לכישלון את תביעת הניזוק שכן מה שנכתב בתחילת הדרך חשוב וקשה לתקנו בהמשך.

אמנם המוסד לביטוח לאומי מופקד על הביטחון הסוציאלי של כולנו ואולם הניסיון מלמד שאדם שפונה לוועדה ללא עורך דין המנוסה בעבודה מול ביטוח לאומי עשוי להיתקל לא פעם בוועדה רפואית שחבריה חסרי סבלנות, ולא יאפשרו לו לשטוח בפירוט רב את טענותיו וימהרו לחרוץ את גורל תביעתו. הפתעות בלתי נעימות מסוג זה עשויות לפגוע בזכויות הנכים הבלתי מיוצגים. משרדנו דואג להכנה קפדנית לקראת הדיון בוועדה הרפואית, לרבות יעוץ מוקדם עם מומחים רפואיים בתחום הנדרש, ידע זה הוא הכוח שמעלה את סיכויי תביעתך להתקבל.

מה עדיף - פניה לעורך דין או לחברות שונות שמציעות סיוע בהליכים מול ביטוח לאומי?

המוסד לביטוח לאומי

ישנם ארגונים שונים שמציעים את שרותיהם למי שנפצע או נפגע, בין היתר הם מסייעים במילוי הטפסים לביטוח לאומי ולמוסדות נוספים.

על ארגונים אלו נאסר לתת יעוץ משפטי ואין להם אפשרות ללוות את הנפגע לוועדות הרפואיות. לכן יש יתרון בפניה לעורך דין ביטוח לאומי על מנת לקבל את הייעוץ השלם ואת הליווי לכל אורך הדרך.

עורך דין ביטוח לאומי, העוסק בייצוג הלקוח למול המוסד לביטוח לאומי, זכאי להתייצב יחד עם לקוחו לוועדות הרפואיות בביטוח הלאומי ולטעון טענותיו. הועדות הרפואיות מנהלות פרוטוקול וכל הדברים שנאמרים צריכים להיות מתועדים שם.

מה תפקידו של עו"ד העוסק בביטוח לאומי?

משרדנו מעניק ללקוחות המשרד את כל המידע והייעוץ הרלוונטיים תוך שימוש בידע הרב שצברנו ובפרט בדיני הביטוח הלאומי אשר הינם סבוכים ומורכבים ומצריכים ניסיון והתמצאות. עורך דין ביטוח לאומי ידע להזמין מראש את התיעוד הרלבנטי החיוני להצלחת ההליך, הוא ידע למקד את חברי ועדת הבדיקה למסמכים הרלוונטיים ולשטוח את מהלך הדברים בצורה מסודרת בפני הועדה. הלקוח לעומת זאת לעיתים נרגש, חסר ניסיון, ולא תמיד מבין את מהות ההליך. כך למשל בביטוח הלאומי יועצים שונים יבדקו את אותו המבוטח כאשר כל יועץ יתמקד רק בתחומו. הלקוח עשוי לשטוח את כאביו וסבלו בפני המומחה הלא מתאים בה בשעה שכל מומחה מוסמך לפסוק אך ורק בתחומו הוא ולכן אין טעם להלאות אותו בעניינים שאינם בתחומו.

על עורך דין ביטוח לאומי לשמור על זכויות לקוחו גם אם זה מתקבל באהדה וגם אם לא והכל כמובן בגבולות הטעם הטוב. חשוב לדעת כי למבוטח ישנה "זכות טיעון" בפני הועדה של המוסד לביטוח לאומי וזכות טיעון זו כוללת גם את הזכות להיות מלווה על ידי עורך דין שיטען בעבורו. כאשר נתקלים ביחס לא ענייני מצד יועץ כזה או אחר של הועדה הרפואית אזי עורך דין ביטוח לאומי יצטרך למצוא את שביל הזהב כאשר מצד אחד אינו יכול להתנגח ביועץ הרפואי שהרי קביעת הנכות של הלקוח מצויה בידיו ומצד שני חובה עליו לעמוד על כל זכויותיו של הלקוח גם אם הדבר כרוך באי נעימות מסוימת.

עורך הדין ידאג שימונו יועצים בכל תחומי המומחיות הרלוונטיים למקרה

בנפגעים שנפגעו במגוון תחומים המוסד לביטוח לאומי נוטה למנות מומחים בתחומים העיקריים בלבד ולא בכל תחומי הפגיעה. כך למשל אדם שסובל מהשמנת יתר, סוכרת, יתר לחץ דם, עודף כולסטרול, קשיי נשימה, דופק מואץ, לב, הבטוח הלאומי ישלח אותו בדרך כלל רק לבדיקת מומחה פנימאי כאשר ללא ספק יש פה מקום למינוי מומחים נוספים בתחומים נוספים למשל ריאות (עקב קשיי הנשימה) וקרדיולוג (עקב בעיות הלב). במקרה כזה על עורך דין ביטוח לאומי לעמוד על בדיקת המבוטח על ידי כל היועצים הצריכים לענין גם אם הם מרובים. אין מקום לעשות קיצורי דרך. המצב המיטבי הוא שמומחה בתחום המתאים יתייחס לנכות שבתחומו ולא יעשו קיצורי דרך בדמות מינוי מומחה אחד "כל יכול" שיתייחס לנכויות בתחומים בהם אינו עוסק כלל.

כבר נתקלנו לא פעם באנטגוניזם מצד הועדות הרפואיות במוסד לביטוח הלאומי במקרים של אנשים שמצבם הרפואי לכאורה מצוי בידיהם והם לא פועלים לשיפורו. כך למשל אדם שהינו מכור לסמים ובשל כך אינו מסוגל לתפקד או אדם שמעשן סיגריות ללא הפסקה ובשל כך סובלת מבעיות ריאות קשות-הביטוח לאומי לא יתן לנכים אלו בנדיבות נכות רפואית. ואולם על עורך דין ביטוח לאומי לעמוד על כך שהמוסד לביטוח לאומי יתייחס בתבונה אל נכים אלו וגם אם הוא סבור שעליהם לחדול מהסמים/ מהסיגריות ומצבם ייטב, על המוסד לביטוח לאומי להכיר בהם כנכים ולו באופן זמני עד להתייצבות מצבם ועד שיגמלו מהרגליהם הגרועים.


למעבר לעמוד הראשי של תחום זה: ביטוח לאומי

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: