מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
טופס ביטוח נזיקין
כיצד קובע ביטוח לאומי את אחוזי הנכות?

כיצד קובע ביטוח לאומי את אחוזי הנכות?

כאמור הנכות הרפואית נקבעת בביטוח הלאומי על ידי ועדות רפואיות.

הנכויות נקבעות לפי הפירוט שבתקנות הביטוח הלאומי (קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה), התשט"ז- 1956. התקנות הללו ישנות מאוד ולא תמיד משקפות את השינויים הנובעים מהתקדמות מדע הרפואה, פיתוח שיטות ניתוח חדשניות, ידע רפואי שהצטבר עם השנים ועוד. על כן ישנה אפשרות לקבוע נכות "מותאמת" כאשר הכוונה היא שהנכות נקבעה לפי הסעיף הדומה ביותר שאפשר למצוא בתקנות הביטוח הלאומי.

רשימת הנכויות אשר מפורטת בתוספת לתקנות האמורות כוללת רשימה של סוגי ליקויים ולצד כל ליקוי יש פירוט של אחוזי הנכות לפי רמת חומרתם.
באפשרותכם לצפות ברשימת הנכויות כאן

אם לנפגע נקבעה נכות בעבור יותר מליקוי אחד, הנכות הכוללת שלו אינה מהווה סיכום אריתמטי פשוט של שתי הנכויות שנקבעו לו אלא שקלול הנכויות. מה פירוש שקלול הנכויות? אם נניח נקבעה נכות בשיעור 40% בעבור סוכרת ו- 10% בעבור השמנת יתר, אזי הנכות המשוקללת היא כדלקמן:

40% בעבור סוכרת (ז"א מדובר באדם שמלכתחילה הוא 40% חולה, ורק 60% בריא)
6% בעבור השמנת יתר (10% מ- 60%)
סה"כ: 46% במשוקלל (ולא 50%).

ישנם ליקויים שאינם נחשבים תפקודיים ולכן המחוקק הוציא אותם מגדר הליקויים והפגימות המזכים בקצבה.

הליקויים הללו אשר אינם נלקחים בחשבון בחישוב הנכות המשוקללת הסופית מפורטים בתוספת לתקנות הביטוח הלאומי (ביטוח נכות) (קביעת אחוזי נכות רפואית, מינוי וועדות לעררים והוראות שונות) התשמ"ד- 1984.


למעבר לעמוד הראשי של תחום זה: ביטוח לאומי

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: