מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
פרע כתפיים

פרע כתפיים – תסמונת (ERB(shoulder dystocia

פרע כתפיים הינו סיבוך בלידה שנחשב כחלום הבלהות של כל מיילד. מדובר במצב חירום של ממש שבו לאחר יציאת ראש העובר, מסתבר שהעובר גדול מדי מכדי לצאת בלידה ווגינלית והכתפיים נעצרות. סיבוך חמור זה ידוע ככרוך בתחלואה גבוהה, לעיתים עד כדי מוות. במצבי פרע כתפיים אין ברירה אלא לחלץ את העובר בדרכים שעשויות לגרום לו לנזק.

הסיכונים ליילוד וליולדת

לידה המסתבכת בפרע כתפיים עשויה להסתיים בנזקים ליילוד וליולדת:
היילוד בסיכון לסבול מפגיעה במקלעת העצבים בזרוע המכונה: שיתוק על שם ERB (Erb's palsy) ואף משברים בעצב הבריח ובזרועות. העיכוב בחילוץ העובר עשוי לגרום לו למצוקה ולתשניק המלווה לעיתים בנזק נוירולוגי חמור. גם היולדת עשויה לסבול מקרעים בחיץ הנקבים ובתעלת הלידה.

האם ניתן לצפות ולמנוע פרע כתפיים?

לעיתים פרע כתפיים מתפתח תוך כדי לידה ללא יכולת לצפות זאת מראש אך לעיתים ניתן לצפות זאת מראש בנוכחות "גורמי סיכון".

חשוב לבחון האם הצוות יכול היה לצפות עוד לפני הלידה כי יתפתח פרע כתפיים? האם הצוות יכול היה למנוע את התרחשות הסיבוך, למשל על ידי ביצוע ניתוח קיסרי או לפחות להיערך ללידה עם סיכון מוגבר ולהציב רופא בכיר שיילד במקרה של הסתבכות?

ישנם גורמי סיכון שעשויים לנבא אפשרות של פרע כתפיים, כגון הערכת משקל המעידה על עובר מאכרוזומי (מעל 4 ק"ג), עודף משקל הריוני של האם, הריון עודף (לאחר הזמן), סכרת הריונית או חשש לסכרת הריונית, עוברים קודמים במשקל גבוה, משך לידה ארוך שמרמז על קושי ביציאת העובר (ראה ע"א 9313/03 חאלד חביבאללה נ' ביה"ח נצרת.

הערכת המשקל שנעשית בטרם הלידה נחשבת כנתון חשוב מאוד באשר ליכולת החיזוי של פרע כתפיים. ככל שמשקל העובר גבוה יותר כך הסיכון לסיבוך גובר. במקרים בהם קיימים גורמי סיכון שיכולים לנבא סיבוך של פרע כתפיים, נקבע בפסיקה כי יש לקחת בחשבון גם את טווח הטעות האפשרי בהערכת המשקל (ת"א 3121/00 אליאב כהן נ' קופ"ח כללית).

במקרים של פרע כתפיים שאינו צפוי- כיצד על הצוות לנהוג?

במידה שמתפתח פרע כתפיים בלתי צפוי במהלך הלידה יש לבחון אם הצוות התמודד עם הסיבוך כמתבקש: כך למשל יש לבחון אם ניתן היה לבצע חיתוך חיץ הנקבים על מנת להקל על החילוץ? האם הצוות עשה שימוש במניפולציות מקובלות כדי לחלץ העובר מהמצב שנוצר? האם נעשה שימוש בכח רב מדי לחילוץ היילוד? האם הצוות קרא למיילד המנוסה ביותר שהיה במחלקה באותה עת לצורך ביצוע החילוץ? כל השאלות הללו יכריעו אם הייתה רשלנות רפואית בלידה במקרה הנדון.

פסיקת בתי המשפט בתביעות פרע כתפיים

בת"א 8363/06 לינה פדילה נ' בי"ח מאיר (2008) קבע ביהמ"ש המחוזי בירושלים כי אילו הנתבעים היו מבצעים הערכת משקל מעודכנת בקבלת האישה לביה"ח, אזי המשקל החריג של התינוקת היה מתגלה בקלות (משקלה בלידה: 5,440 גרם) והלידה הייתה מבוצעת בניתוח קיסרי. התביעה התקבלה.

בע"א 10094/07 פלונית נ' ביה"ח האנגלי (2010) קבע ביהמ"ש העליון כי הצוות שגה כשלא נערך ללידה בסיכון לפרע כתפיים וכשלא תיגבר את הצוות בחדר הלידה, אילו הייתה מבוצעת הערכת משקל היא הייתה צפויה לנוע בין 4- 4.5 ק"ג, לכך הצטרפו עוד גורמי סיכון. למרות שמשקל היילוד בפועל היה נמוך מ- 4 ק"ג (3,965 גר'), התביעה התקבלה.

לסיכום

במידה והיילוד סובל משיתוק על שם ארב חשוב מאוד להתייעץ בעורך דין שיבחן האם הליך הלידה היה תקין והאם עוד במהלך ההיריון הופיעו גורמי סיכון שהיו צריכים לכוון לאפשרות זו ולהיערך בהתאם. אם המסקנה תהיה שהייתה רשלנות רפואית בלידה יהיה מקום להגשת תביעה.

מגוון רב של מאמרים בנושא רשלנות רפואית

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: