מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
תאונות דרכים
הסדר הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים

הסדר הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים

תביעות פיצוי בעקבות נזקי גוף הנובעים מתאונות דרכים מוסדרות באמצעות חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. בהבדל מתביעות אחרות בגין נזקי גוף, הרי שבתביעות בגין תאונות דרכים אין כל צורך להוכיח אחריות של הנהג הפוגע, די בכך שנגרם נזק גוף כתוצאה מתאונת דרכים כדי להקים עילת תביעה כנגד הנהג הפוגע ו/או מבטחתו.

כנגד האחריות המוחלטת בתאונות דרכים הגביל המחוקק את הפיצוי שניתן לקבל בראשי נזק מסויימים, וקבע "סכום מקסימלי" שניתן לקבל בגין נזק לא ממוני (כאב וסבל), כמו כן המחוקק הגביל את בסיס השכר שישמש לצורך חישוב הפסדי השכר לשילוש השכר הממוצע במשק, קרי תובע שהשתכר מעבר לכך לא יוכל לקבל פיצוי על מלוא נזקיו, גם אם הוכחו.

בנוסף מהשכר המשמש בסיס לחישוב הפיצויים ינוכה מס הכנסה, בהבדל מאופן חישוב הפיצוי בתביעות על נזק גוף שאינו נובע מתאונת דרכים. אם ישנו כיסוי ביטוחי לתאונה (רשיון נהיגה ותעודות ביטוח חובה תקפים ליום התאונה) המבטחת המעורבת היא שתישא בפיצוי. אם הנהג הפוגע אינו ידוע (למשל תאונת פגע וברח) ובמקרים נוספים (למשל נוסעים ברכב שלא היה לו כיסוי ביטוחי במועד התאונה) ניתן לתבוע את "קרנית".

מן הפיצוי שיפסק בעקבות תאונות דרכים, כמו מכל תביעה בגין נזק גוף, יש לנכות את התקבולים שהמוסד לביטוח לאומי משלם לנפגע בעקבות התאונה. הניכוי נועד על מנת שהנפגע לא יקבל כפל פיצוי בעבור אותו הנזק מצד אחד, ומהצד השני: על מנת שהמזיק (המבטחת) לא ישלם כפל פיצוי: הן לניזוק והן החזר הגמלאות למוסד לבטוח לאומי.

גם ניהול תביעות בגין תאונות דרכים מצריכות ידע משפטי רפואי ספציפי ונסיון בחקירת מומחים רפואיים.

מי משלם את הפיצויים ומה גובהם?

הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים משולמים על ידי חברת הביטוח המעורבת. הפיצויים מחושבים באורח דומה לחישוב הפיצויים בתביעות נזיקין רגילות והם כוללים פיצוי בעבור הפסדי שכר, נסיעות, טפולים רפואיים, עזרת הזולת, התאמת דיור ועוגמת נפש.

ההבדל מתביעות נזיקין רגילות הוא שפיצויים לנפגעי תאונות דרכים מוגבלים ברכיבים מסוימים מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים: כך לדוגמא בתביעת נזיקין רגילה הפסדי השכר יחושבו לפי שכר ברוטו אך בתאונות דרכים ההפסד יחושב לפי השכר ברוטו בניכוי מס הכנסה. הבדל נוסף הוא שחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים כולל "תיקרה" של פיצוי בעבור עוגמת נפש, התקרה עומדת כיום על כ- 180,000 ₪ לערך, דהיינו מי שנפגע קשה ונכותו מגעת לשיעור של 100% זה הפיצוי שישולם לו בפריט הכאב והסבל. אילו אותו נכה היה נפגע למשל עקב רשלנות רפואית או רשלנות של כל מזיק אחר ותביעתו הייתה מתקבלת הפיצוי שהיה נפסק לו היה עולה בכמה מאות אלפי ₪ על הסכום הנ"ל (תלוי בגילו וביתר נתוני המקרה). תיקרה נוספת שקובע חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים היא תקרת שילוש השכר הממוצע במשק, כך, אם הנפגע בתאונת דרכים משתכר שכר העולה על תקרה זו הוא לא יוכל להתפצות על מלוא הפסדיו.

בחזרה לעמוד הקודם

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: