מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
דלקת נמקית של המעי כתוצאה מרשלנות רפואית

דלקת נמקית של המעי כתוצאה מרשלנות רפואית

במאמר זה נעסוק בתביעות רשלנות רפואית בשל איחור באבחון ואיחור בטיפול בדלקת נמקית של המעי אצל פגים, כמו כן נעסוק בשאלות שביהמ"ש יצטרך להכריע, בינהן- מה הם הסימנים המחשידים שצריכים להוביל לאבחון מחלת ה- NEC? מה דרכי הטיפול במחלה זו? מה ההתוויות בספרות הרפואית לביצוע נתוח? ומה הזמן הסביר שבו ניתן לנסות טיפול שמרני?

בתביעות רשלנות רפואית בגלל איחור באבחון ובטיפול ב- NEC מתעוררת במלוא עוצמתה השאלה האם ניתן היה לאבחן מוקדם יותר את הדלקת הנמקית?

NEC הינה מחלה בדרכי העיכול השכיחה ביותר אצל פגים. המחלה נובעת מפגיעה היפוקסית איסכמית של המעי אצל הפג. הסיבות המדוייקות למחלה לא ברורות לגמרי אך ההנחה היא שזיהום חיידקי במעי מעורב בתהליך. המחלה מופיעה מספר ימים לאחר הלידה עד חודש לאחר הלידה. המחלה מתבטאת בתפיחות ורגישות הבטן, שאריות מזון מעורבות בדם או מרה בקיבה וצואה דמית, וכן סימני זיהום.

ניתן לאבחן את מחלת ה- NEC באמצעות צילום בטן אשר יוכל להדגים סימנים אופייניים למחלה (כגון נוכחות גז בדופן המעי). במקרים של ספק ניתן גם לבצע דיקור של חלל הבטן ולהגיע לאבחנה מהירה ומדויקת.

תינוק הסובל מ- NEC יאושפז בדר"כ בטיפול נמרץ תחת מעקב צמוד ויקבל אנטיביוטיקה וטיפול תומך. ישנה חשיבות לטיפול מוקדם ככל הניתן זאת לנוכח המצב החיסוני הבלתי בשל של הפג.

במסגרת תביעות רשלנות רפואית הטענה העולה בדרך כלל היא כי חל איחור באבחון ובטיפול בדלקת הנמקית. הצוות הרפואי מאחר לאבחן לעיתים את הדלקת וטועה לחשוב שמדובר באבחנות שכיחות יותר כגון אלח דם- ספסיס. ואולם בהבדל מספסיס הדורש טיפול אנטיביוטי ומעקב בלבד, הדלקת הנמקית NEC דורשת לעיתים התערבות ניתוחית למשל כאשר קיימת פרפורציה כלומר אויר חופשי בחלל הבטן. על כן חשובה האבחנה המוקדמת.

בתביעות אלו יש לבדוק אם הצוות הרפואי נתפס לאבחנה השכיחה יותר והתקבע עליה ולא בחן ברצינות אפשרויות אחרות? או שמא בנסיבות הענין הטעות באבחון של הצוות היתה טעות סבירה?

יצויין כי חלק מחולי ה- NEC מתרפאים תחת טיפול שמרני ללא צורך בהתערבות ניתוחית. לכן, הצוות הרפואי יטען להגנתו בתביעות רשלנות רפואית מסוג זה כי לא היה מקום ממילא להיחפז לניתוח והיה מקום לתת הזדמנות לטיפול שמרני. השאלה בתביעות אלו תהיה כמובן היכן הגבול, עד מתי יש לתת הזדמנות לטיפול השמרני ומתי יש לבצע ניתוח. על הרופאים לקבל החלטה זהירה ומושכלת בענין זה.

אין מחלוקת בין המומחים כי במקרים שסימני המחלה מחמירים, הבטן תופחת ורגישה, צבע הבטן משנה צבעו והופך לאדום בורדו, בדיקות המעבדה מצביעות על הדרדרות, וצלומי הרנטגן מצביעים על סימני אויר חופשי בחלל הבטן או סימני חסימה- במקרה כזה אין שום ספק שצריך לנתח את התינוק.

על הרופאים להיות ערניים להתפתחות המחלה והסימנים המדאיגים על מנת שלא להחמיץ המועד המתאים לניתוח, ככל שידרש.

הנסיון מעיסוק בתיקי רשלנות רפואית בתחום זה מלמד כי במקרים בהם נדרש ניתוח, בדר"כ יהיה צורך לכרות חלקים מהמעי בשל התפוררות רקמת המעי ומצב של נמק ודימום. כמו כן מבצעים סטומה כדי למנועה מעבר של ההפרשות ממערכת העיכול לאזור וכך למנוע לחץ על המעי החולה (שעלול לגרום לנקב).

התוצאה לאחר נתוח כזה- שלשולים כרוניים למשך שנים ארוכות, עצירה או ירידה במשקל, הפרעה בשגשוג, ועוד סימפטומים הקשורים בתסמונת המעי הקצר. תנוקות הסובלים מ- NEC הם חלשים, וכל אירוע יכול להוציאם מאיזון, להפחית ממשקלם, ולהביא אף להפסקת הכלכלה דרך הפה ולעצירת הגדילה.

ניתן להקל על תופעת השלשולים באמצעות טיפול בתרופות שמאטות את קצב תנועתיות המעי. כמו כן הרופאים ממליצים על ארוחות קטנות ורבות במהלך היום- דבר שמסייע אף הוא לספיגת האוכל ולהפחתת השלשולים.

ביהמ"ש יצטרך בכל מקרה לגופו לבחון האם הסימנים הקליניים, המעבדתיים והרנטגניים במקרה הספציפי הצדיקה התנהלות שונה והאם היתה חריגה מסטנדרט הזהירות המקובל. לפי נתונים אלו ושמיעת עדויות המומחים הרפואיים שחוות דעתם הוגשה לתיק, תוכרע התביעה.


לפירוט שירותי המשרד והסבר הנושא של תחום זה, לחצו: רשלנות רפואית

מגוון רב של מאמרים בנושא רשלנות רפואית

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: