מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
פסיקות בתי משפט השלום

פסיקות בתי משפט השלום

כאן תוכלו להתרשם מפסיקות בתי משפט השלום בתיקים אותם ייצגנו

ת.א. 08 - 43949 עזבון המנוחה סילביה רחל שוב ז"ל נ' המרכז הרפואי אסף הרופא

המנוחה, סילביה רחל שוב, נפטרה יממה לאחר שאושפזה בביה"ח אסף הרופא בתמונה של התייבשות ולחץ דם נמוך. בין שאר תלונותיה התלוננה גם על כאבי חזה לוחצים (טרם קבלתה).

יורשי המנוחה טענו כי פטירתה נבעה מרשלנות רפואית של צוות המחלקה הפנימית אשר לא ערך בירור מלא של תלונותיה, לא העניק למנוחה השגחה נאותה, הצוות "התקבע" על האבחנה של "התייבשות", מבלי שבירר כמו שצריך את תלונותיה על כאבי חזה. לאור כל אלו, היורשים טענו – באמצעות מומחה מטעמם- כי המנוחה נפטרה מדיסקציה של אבי העורקים, כך סביר להניח.

ייצגתי בתביעה זו את הצוות המטפל וטענתי כי עובדתית, ביה"ח בירר לא רק את התלונה הראשית (ההתייבשות) אלא גם את התלונה המשנית (כאבי החזה) וכל הבדיקות נמצאו תקינות (לרבות א.ק.ג. מספר פעמים, בדיקות אינזימים וצילום חזה). גם מצבה הקליני של המנוחה ולחץ הדם שלה הלכו והשתפרו תחת טיפול בנוזלים ולמעשה פטירתה היתה פתאומית, מסיבה בלתי ידועה. פטירה פתאומית יכולה לקרות גם בבית וגם בין כותלי ביה"ח, עצם העובדה שהיא מתרחשת בין כותלי ביה"ח אינה בהכרח מלמדת על רשלנות.

עוד טענו כי משסירבה המשפחה לבצע נתיחה שלאחר המוות לא ניתן לקבוע את סיבת המוות ולמעשה סיבת המוות לה טענו היורשים- דיסקציה של אבי העורקים- לא הוכחה ואף נשללה.

בית המשפט קיבל את מירב טענותנו וקבע כי לא הוכחה התרשלות הצוות, וכלל לא הוכחה סיבת הפטירה. התביעה כנגד ביה"ח נדחתה.

לעיון בפסק הדין לחץ כאן.


ת.א. 01- 14107 רמו חיון נ' ביה"ח לבריאות הנפש פרדסיה.

פסק הדין עוסק בסוגיה הסבוכה של אחריות במקרי התאבדות, סוגיה בה עו"ד סבג עסקה רבות במהלך השנים.

המנוחה אסתר חיון ז"ל הציתה את עצמה למוות בעת שהייתה מאושפזת בביה"ח לב השרון בפרדסיה. המנוחה אושפזה במחלקה הפתוחה שם תחת "הסתכלות מיוחדת".

בני משפחתה טענו לרשלנות רפואית בהחלטה לאשפזה במחלקה פתוחה ולא במחלקה סגורה.

עו"ד סבג יצגה את ביה"ח לב השרון והביאה בפני ביהמ"ש עדויות של הצוות הרפואי שטיפל במנוחה שפירט והסביר מדוע בחר לאשפז את המנוחה דווקא במחלקה פתוחה, בין היתר הצוות הסביר כי הכיר את החולה מאשפוזים קודמים וידע שהיא מגיבה מהר לטיפול התרופתי, מה גם שהחולה ובעלה הסכימו לאשפוז במחלקה הפתוחה (ולא בסגורה) ושתוף הפעולה עם החולה מאוד חשוב במקרים אלו ותורם להצלחת הטיפול.

ביהמ"ש השתכנע כי ההחלטה על תנאי האשפוז התקבלו בתהליך מסודר על ידי רופאים בכירים ומקצועיים שהעידו בפני ביהמ"ש בצורה עקבית ומשכנעת, והוכיחו כי הם הפעילו שיקול דעת סביר ומידתי. עוד נקבע כי אין לבחון את סבירות ההחלטות על פי מבחן התוצאה וגם אם בדיעבד הייתה טעות בשיקול הדעת היא אינה עולה כדי רשלנות.

למרות המקרה הטראגי, עלה בידי עו"ד סבג להוביל לדחיית התביעה. יצויין כי זהו פסק הדין הראשון אשר דחה תביעה בעקבות התאבדות בין כותלי בי"ח.

חשוב להבהיר כי בבתי חולים פסיכיאטרים אחוז מסויים של החולים מצליח להתאבד, ולא תמיד בגלל רשלנות. עו"ד שמגיש תביעת רשלנות רפואית חייב לבדוק היטב אם אמנם הצוות הרפואי התרשל בזמן אמת או שמא טענותיו מהוות "חוכמה שלאחר מעשה" ועלולות להידחות.

פסק הדין האמור הופץ ונלמד היטב בבתי החולים הפסיכיאטרים ברחבי הארץ ובכנסים פסיכיאטרים. פסק הדין ניתן ביום 31.8.09 על ידי כב' הנשיאה דפנה בלטמן קדראי (שלום- נתניה). ערעור על פסק הדין- נדחה בשל אי הפקדת ערבון על ידי התובעים.

לעיון בפסק הדין לחץ כאן.


ת.א. 4438/98 אסתר אוחיון נ' מרכז רפואי בני ציון

התובעת התקבלה ללידה בביה"ח בני ציון. הוולד נולד עם מומים קשים ביותר לרבות עין אחת, ללא אף, קרן במצח (בשפה המדעית וולד כזה מכונה "ציקלופ"). הוולד נפטר בגיל 16.5 שעות וגופתו הועברה לנתיחה שלאחר המוות ולאחר מכן נקבר. היולדת הגישה תביעת רשלנות רפואית בטענה כי ביה"ח ניתח את הוולד ללא הסכמתה ובניגוד לאמונתה הדתית ואף קבר את הולד מבלי ליידע אותה אופן ומקום הקבורה.

ביהמ"ש קיבל את טענות עו"ד סבג וקבע כי הנתיחה בבית החולים הייתה כדין, היולדת קיבלה הסבר מפורט על חשיבות הנתיחה וחתמה מתוך רצון חופשי על טופס הסכמה לנתיחה במעמד שני רופאים ועובדת סוציאלית, כשהיא צלולה, שקולה ומודעת למשמעות החתימה. עוד נקבע כי ביה"ח טיפל בהליך הקבורה על פי רצון המשפחה ועל מנת להקל עליה והיולדת לא עשתה כל מאמץ מינימלי כדי לברר את מקום הקבורה. התביעה נדחתה והיולדת חויבה לשלם לביה"ח הוצאות בגובה 1,500 ₪ בלבד מתוך התחשבות בטרגדיה שפקדה את המשפחה.

פסק הדין מיום 4.9.01 ניתן על ידי כב' השופטת וילנר (שלום- חיפה).

לעיון בפסק הדין לחץ כאן.

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | דרך מנחם בגין 144, תל אביב 6492102 | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: