מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
סרטון רשלנות בניתוח יופי ואסתטיקה

סרטון רשלנות רפואית בניתוח יופי ואסטתיקה

בראיון לשי שנהר מאתר המומחים אסקימו, עורכת הדין איילת סבג מציגה מהם הליקויים שיזכו אתכם בפיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפולי אסתטיקה ויופי, מי רשאי לבצע טיפול אסתטי ומה המידע שמחובתו לגלות ומה צריך לבקש מהמנתח/ת או מהמטפל/ת לפני שעוברים טיפול אסתטיקה או יופי!

צפייה בסרטון הבא (אורך הסרטון – 09:49 דקות) תעניק לכם את כל המידע אודות המחדלים שיחשבו לרשלנות רפואית בתחום טיפולי היופי והאסתטיקה ומה הפיצוי שתוכלו לקבל בגין הנזק שנגרם!

שי שנהר – שלום לעורכת הדין איילת סבג, מומחית לדיני נזיקין ורשלנות רפואית.

עו"ד איילת סבג – שלום רב.

שי שנהר – אנחנו משוחחים איתך היום על רשלנות רפואית בטיפולי אסתטיקה ויופי שהמטרה שלהם היא שיפור המראה, כגון יישור אף או הגדלת חזה, אבל אולי נתחיל בהגדרות... איזה סוג של פגם או סוג ליקוי יזכו מטופל בפיצוי בגין טיפולי אסתטיקה שהוא עבר?

עו"ד איילת סבג – בתי המשפט מפצים על קיומו של נזק, נזק יכול להיות קטן או גדול כמובן הכל בכפוף לרשלנות כן? אני כרגע מתמקדת רק בנזק. כמו שאמרתי הנזק יכול להיות קטן או גדול, ההמלצה שלי באותם מקרים שהנזק הוא קטן, חולף, נעלם או סבל זמני שעובר, ההמלצה שלי היא לא לתבוע באותם מקרים, לא בגלל שלא קיימת עילה לתביעה אלא בגלל שהתביעה במקרים האלו מתבררת כלא כלכלית כי תביעת רשלנות רפואית צריך לתמוך בחוות דעת רפואית ומה שקורה זה שההשקעה לא תמיד מחזירה את עצמה כשמדובר בנזק מצומצם ולכן אני ממליצה להתמקד ולתבוע רק באותם מקרים שהנזק הוא משמעותי, הוא נזק קבוע, נזק נמשך, נזק שגורם לסבל לאורך זמן ולפעמים אפילו לנזקים כספיים כמו הפסדי הכנסה כתוצאה מאותם נזקים ובמקרים האלו זה יותר כלכלי לתבוע.

שי שנהר – אני מבין, מי רשאי לבצע טיפול אסתטי? האם נדרשת לשם כך הסמכה או שכל אחד יכול להעניק טיפול כזה?
עו"ד איילת סבג – זה נושא מאוד טעון וסבוך ולא כל כך מוסדר בחקיקה הקיימת, זה נושא שזכה להרבה ביקורות של מבקר המדינה אבל לא נעשה עם זה הרבה, כעיקרון מי שרוצה לפתוח מרפאה צריך להירשם במשרד הבריאות אבל לא בכל מקרה של מרפאה רק אם מדובר במרפאות מסוג מסוים שהחוק מונה אותן, בין היתר מרפאה לכירורגיה פלסטית. זאת אומרת שמי שרוצה לפתוח מכון יופי לא צריך להירשם במשרד הבריאות ולא נמצא תחת פיקוח של משרד הבריאות או כנ"ל למי שרוצה לפתוח מכון לייזר ויש על זה הרבה ביקורת, ישנם מכונים שקבעו לעצמם רף יותר גבוה והם מעסיקים רק רופאים או אחיות וישנם מכונים אחרים שמעסיקים מטפלים למיניהם שעברו קורסים מסוימים וקיבלו איזושהי תעודה שהיא לא רשמית והיא לא קשורה בצורה כזו או אחרת למשרד הבריאות, כלומר המרפאה לא נמצאת תחת פיקוח של משרד הבריאות וזה פתח לבעיות.

שי שנהר
– אילו מעשים או אילו מחדלים יחשבו לרשלנות רפואית בתחום הזה של טיפולי היופי והאסתטיקה?

עו"ד איילת סבג
– הכל לפי העניין, אם אנחנו מדברים למשל על טיפול להסרת שיער בלייזר, החובה של המטפל זה למסור את מלוא האינפורמציה למטופל בין השאר לבדוק מה סוג העור שלו, מה סוג השיער שלו, איזה מכשיר מתאים לנתונים האישיים של אותו מטופל ולהזהיר אותו אם יש טיפול שלא מתאים לו או אם יש טיפול שעלול להיות מסוכן לו זו בעצם החובה של המטפל, למסור את מלוא האינפורמציה למטופל, למסור את מלוא האינפורמציה שמטופל סביר צריך היה ומבקש היה לדעת לפני שהוא נכנס לטיפול.

שי שנהר
– ומהן עילות התביעה שעומדות בפני המטופל או המטופלת במקרים כאלה?

עו"ד איילת סבג – בתחום של הרפואה האסתטית עילות התביעה הן בעצם שתיים, קודם כל עילה חוזית, כשהמטופלת מגיעה למרפאה או למכון היופי היא בדרך כלל לפני שהיא נכנסת לטיפול היא חותמת על איזה שהוא טופס הסכמה לטיפול, על איזה שהוא חוזה, צריך להסתכל על החוזה הזה ולהבין מה קובע החוזה ומהן העילות שנובעות מהחוזה, לפעמים המכונים מבטיחים תוצאות, מבטיחים שאחרי X טיפולים תתקבל תוצאה כזו ואם לא אז יהיה החזר כספי או שתהיה זכאות לסדרה נוספת של טיפולים אז קודם כל מבחינה חוזית לקרוא את החוזה ולראות מה עולה ממנו.

מבחינה נזיקית, מטופלת זכאית לתבוע פיצוי באחד מהשניים, או שהיא טוענת לפגיעה באוטונומיה, להסבר לא נאות, או לאי גילוי כלומר אי קיום חובת הגילוי בעצם ואי מתן כל האינפורמציה שנחוצה הייתה לפני תחילת הטיפול. באה מטופלת וטוענת "אם היו מסבירים לי שככה וככה לא הייתי נכנסת לזה בכלל", אלו טענות מסוג אחד שנקראות פגיעה באוטונומיה, פגיעה בזכות לאוטונומיה על הגוף, בזכות לקבל החלטות כשמלוא המידע מונח לפניך. הדבר השני זה אם אותה מטופלת תבוא ותגיד "אם היו מסבירים לי, לא הייתי עושה ולא הייתי נכנסת לכל הטיפול הזה והיו נחסכים ממני הנזקים שקרו בפועל", זאת אומרת היא תובעת גם על הנזקים וזו כבר תביעה רחבה יותר.

לפעמים מגיע פיצוי גם על פגיעה באוטונומיה וגם על התביעה הנזיקית, זאת אומרת היא גם מוכיחה שלא הסבירו לה שזה כשלעצמו מזכה בפיצוי והיא גם מוכיחה שאם היו מסבירים לה היא לא הייתה עוברת את הטיפול והיו נחסכים הנזקים.

שי שנהר
– ברמה הפרקטית, אם היית צריכה לייעץ למטופל או למטופלת לפני שהם עוברים טיפול, נניח ניתוח אף אצל רופא, היית מבקשת הסבר בכתב, הסבר בעל פה וגם פירוט של כל הסיכומים?

עו"ד איילת סבג – תראה מבחינת העצות שאני יכולה לתת לאדם שניגש לניתוח אסתטי או לטיפול יופי, הייתי מייעצת לו בראש ובראשונה לברר את כל הנתונים, לקרוא את טופס ההסכמה שנותנים לו, הטופס הוא עוד פחות חשוב מההסדר שניתן לו בפועל זאת אומרת הוא צריך לשבת עם המטפל או עם המנתח ולקבל את כל ההסברים, לשאול את השאלות, בנוסף הייתי ממליצה גם להגיע שבוע לפני ולא לבוא, לחתום וישר להיכנס לטיפול, לחשוב ולישון על זה, לברר על המטפל ומה ההכשרה שלו, האם המטפל עושה שימוש בציוד שהוא עומד בתקנים? האם המטפל עושה שימוש בחומרים שהם חומרים שהם מוכרים ומותרים לשימוש על ידי משרד הבריאות? ואחרי שמבררים את כל הדברים האלו אפשר לגשת בראש קצת יותר שקט לטיפול ולקוות לטוב.

שי שנהר – מה ניתן לומר על הפיצוי שבתי המשפט פוסקים במקרים של נזק כתוצאה מטיפול אסתטי?

עו"ד איילת סבג
– מה שניתן לומר זה שראשי הנזק המקובלים זה קודם כל פיצוי על פגיעה באוטונומיה, על זה שלא הסבירו או שלא הסבירו את כל הסיכונים, פיצוי על ראשי נזק רגילים בתביעות נזיקין כמו כאב וסבל, הוצאות אם היו, הפסדי השתכרות אם יש למשל אם מדובר בדוגמנית שפניה הושחתו אז ודאי שהיא יכולה לטעון להפסדי השתכרות כתוצאה מהנזקים האסתטיים, ולא רק דוגמנית גם כבר נתקלתי בהרבה תביעות שנשים באו ואמרו: "אני רציתי להיות יפה יותר", "אני באתי לטיפול כזה בשביל להיות יפה יותר כדי לחזק את הביטחון העצמי שלי לא רק שזה לא קרה אלא עוד הלכתי אחורה", "הנזקים שנגרמו לי פגעו בדימוי העצמי ובביטחון וכתוצאה מזה אני לא יכולה להתקדם, אני לא יכולה לדבר בפני קהל" ועוד כהנה וכהנה. 

שי שנהר – הסכומים שנפסקים אפשר להעריך אותם בכמה? בעשרות אלפים? במאות אלפים?

עו"ד איילת סבג
– אני חושבת שההערכה הנכונה תהיה בין עשרות אלפים לבין מאות אלפים, שוב רק על מקרים שנגרם בהם נזק קבוע ולא על מקרים שנגרם נזק חולף. הפיצוי הוא גם בעבור כל מיני תכשירים, ניתוחי תיקון או כל מיני אמצעים שנדרשים כיום במצב הנוכחי על מנת לנסות למזער את הנזק או לתקן אותו, אם זה תכשירי איפור והסוואה כדי להסתיר קמטים או אם זה ניתוח חוזר שלא מכוסה בסל הבריאות, זה בעיקר.

שי שנהר
– אוקי, תודה רבה לך עו"ד איילת סבג, מומחית לדיני נזיקין ורשלנות רפואית.

עו"ד איילת סבג
– תודה לך.

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: