מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
רשלנות רפואית
איחור באבחון דלקת קרום המח בילדים

איחור באבחון דלקת קרום המח בילדים (מנינגיטיס)

ב.ס. , לקוח משרדנו, הוא ילוד צעיר, שסבל מסימני דלקת קרום המח שלא טופלו בזמן. הדלקת הלא מטופלת בקרום המח הסתבכה והובילה להיווצרות הידרוצפלוס ולצורך במסכת אשפוזים ממושכים, ניתוחים  חוזרים וטיפולים מורכבים. כתוצאה מהרשלנות נותר ב.ס. כשהוא סובל בעיקר מפיגור שכלי ואפילפסיה, נכותו מלאה (100%), והוא  מוגבל ביותר בתפקודיו היומיומיים.

בתביעה שהגשנו טענו כי הטיפול ביילוד עמד בסתירה לכל נהלי העבודה הבסיסיים המקובלים במקרה של חשד (ולו קל שבקלים) לדלקת קרום המוח, הנתבעים לא ביצעו במועד ניקור מותני- בדיקה המהווה אבן בסיס בשגרת העבודה של רופאי ילדים במקרה של חום בילוד בן יומו, והסתפקו בטיפול אנטיביוטי בלתי מתאים, דבר שהוביל להתלקחות הדלקת ולהשתלשלות העגומה.

מהי דלקת קרום המח?

דלקת קרום המוח (מנינגיטיס בשפה הרפואית) הינה זיהום במערכת העצבים המרכזית, היא נחשבת חמורה מאוד מבחינת התחלואה, התמותה והסיבוכים הנלווים לה. לרוב, החיידקים מגיעים לקרומי המוח דרך זרם הדם (מצב הקרוי "אלח-דם"). החיידקים  עוברים את המחסום דם-מוח ומזהמים את קרומי המוח.

מחלה זו עלולה להיות חמורה במיוחד ביילוד עד גיל 4 שבועות, שכן ביילודים ובפעוטות, המחסום הזה דם- מח הוא הרבה פחות מפותח ולכן הסיכון של ילדים ופעוטות לפתח דלקת קרום המוח גבוה יותר (30%) מהסיכון של ילדים בוגרים יותר. ומכאן החשיבות באבחון וטיפול מהירים של מנינגיטיס.

למשל, ממצא של מרפס מלא או תפוח בילודים  הוא אחד הממצאים האופייניים לדלקת קרום המוח בילודים (במבוגרים יותר יימצא קשיון עורף).

כיצד על הרופא לפעול כשמופיע חום בילוד? כיצד על הרופא לפעול כשעולה חושד בדלקת קרום המח בילוד?

תרבית דם שלילית- אינה מספיקה כדי לשלול מנינגיטיס.

כאשר עולה חשד למנינגיטיס בילוד, חובה לבצע ניקור מותני כלומר הכנסת מחט בין חוליות עמוד השדרה לחלל התת-עכבישי, על מנת לקבל  נוזל מוחי-שידרתי ולבדוק אותו. הניקור המותני יכול להוביל לאבחנה ברורה של מנינגיטיס שכן הוא מזהה את החיידק ומאפשר להתאים טיפול אנטיביוטי שיהרוג את החיידק שגרם לזיהום.

בעת אירוע של חום ביילוד חובה על הרופא לבצע בירור זיהומי מלא, כולל ניקור מותני לצורך אבחון דלקת קרום המוח. כמו כן, בדלקת קרום המוח ביילוד יש לתת טיפול אנטיביוטי למשך 2-3 שבועות, בהתאם לסוג החיידק שגרם לזיהום.

הניקור המותני נחשב ממש חלק משגרת העבודה של הרופאים בכל מצב של חשד, אפילו חשד קל, לדלקת קרום המח- מנינגיטיס. כך, כמעט בכל ארוע של חום בגיל היילוד חובה על הרופא לבצע ניקור מותני.

מנינגיטיס בפסיקה

בע"א 02 / 5373 גיא נבון נ' קופת חולים כללית  נדונה תביעה כנגד בי"ח קפלן על עיכוב של 5 שעות עד לטיפול בילוד שחלה בדלקת קרום המח. אצל הילוד התפתחה בהמשך תמונה של שיתוק מוחין עם 100% נכות. ביהמ"ש העליון קבע כי לא הוכח שאכן הטיפול בילד התעכב משך 5 שעות, אלא הטיפול היה רצוף, נערכו בדיקות סטנדרטיות, נערכה בדיקת ניקור מותני שתוצאותיה התקבלו כעבור שעתיים ואז הוחל באנטיביוטיקה רחבת טווח לוריד. התביעה נדחתה.

בת"א (מחוזי חיפה) 755/95 נתנאל קליין נ' מדינת ישראל (2002) נדונה תביעת פג שלקה בזיהום עת שהה בפגית בית החולים. מונה פרופ אשכנזי כמומחה מטעם ביהמ"ש והוא קבע שגם בהעדר סימנים קליניים אודות דלקת קרום המוח, על הרופאים לחשוד בקיומה של אבחנה זו. עם זאת, הצוות פעל כמקובל, ביצע ניקור מותני ששלל דלקת קרום המח ולכן הטיפול כוון בצדק כנגד אלח דם ולא כנגד דלקת קרום המח. הצוות היה זהיר ויסודי וביצע ניקורים חוזרים. ורק כאשר אחד הניקורים הצביע על עדות לדלקת קרום המח  הוחל בטיפול אנטיביוטי מתאים. על יסוד קביעותיו התביעה נדחתה.

נראה כי המקרים שהגיעו להכרעה בפסיקה הם מקרים פחות מובהקים/ מקרים בהם הצוות דוקא ביצע את שצריך היה לבצע. חשוב מאוד לבחור את המקרים בהם יש להגיש תביעה בקפידה, רק באותם מקרים שלא טופלו כמו שצריך.

לסיכום

כאמור, ראינו כי ישנה חשיבות רבה לבדיקת הניקור המותני בעת שעולה חשד למנינגיטיס.

הראינו כי לפחות 2 תביעות בנושא זה נדחו בפסיקה, חשוב לשים לב שבאותן 2 תביעות הצוות ביצע את מה שצריך היה לבצע. יש לבחור בקפידה את המקרים שמצדיקים תביעה באופן שרק אם הצוות פעל בניגוד למקובל- יש להגיש תביעה.

כך, אם למשל הרופא חשד בדלקת קרום המח ולא ביצע ניקור מותני- והילוד הידרדר ונגרם לו נזק, זו בהחלט עילה לתביעה.  חשוב לציין שאי ביצוע בדיקה חיונית נחשב ל"נזק ראייתי" שיש לו משמעות משפטית והיא- הנטל יעבור אל הרופא שיוכיח שהילוד לא סבל מדלקת קרום המח.

כמו כן, אם למשל הרופא חשד בדלקת קרום המח וטיפל באנטיביוטיקה מהסוג שאינו חודר את המחסום דם-מוח,  והטיפול לא הועיל (כצפוי) זו בהחלט עילה לתביעה.

איך רופא יכול להקטין את סיכוייו לעמוד בפני תביעת רשלנות רפואית?
לפירוט שירותי המשרד והסבר הנושא של תחום זה, לחצו: רשלנות רפואית

מגוון רב של מאמרים בנושא רשלנות רפואית

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: