מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
טופס ביטוח נזיקין
קרס עץ וגרם לנזק, מי אחראי?

קרס עץ וגרם לנזק, מי אחראי?

עצים
בהפרש של יום ניתנו שני פסקי דין ה-פ-ו-כ-י-ם. עץ קרס ופגע ברכב. יש אחראי למעשה? לא. עץ קרס ופגע בעורך דין. יש אחראי למעשה? כן!! המאמר יעסוק בניואנסים הקטנים שעושים את ההבדל.

עץ אלון בן 30 שנה שמצוי בשטח ציבורי בתחומה של מועצה מקומית פרדס חנה כרכור נשבר וקרס ופגע ברכב שחלף באותה עת בשדרה. היה זה יום קייצי באמצע יולי, לא היו רוחות.

חברת ביטוח כלל נאלצה לפצות את בעל הרכב ודרשה החזר מן המועצה - האם המועצה, שהינה אחראית לתחזוקת העצים בתחומה אחראית לפיצוי בגין הנזק האמור? האם הדבר מעיד על רשלנותה? לא! כך קבע השופט נאסר ג'האשן מבימ"ש שלום בחדרה בפסק דינו מיום 5.4.12 בהסבירו שלא הוכחה בפניו הסיבה לנפילת העץ ואינו יכול להסיק כי נפילת עץ מלמדת על רשלנות המחזיק בו, גם אינו יכול לקבוע כי ניתן היה למנוע את נפילת העץ ע"י פעולות כאלו או אחרות.

השופט קבע כי אין מקום לקבוע כי "הדבר מעיד על עצמו" ולכן חובת ההוכחה מוטלת על התובעת - חברת ביטוח כלל להוכיח כי הנזק הוא תוצאה של רשלנות. השופט הוסיף והפליג בהסברים על האפשרות שעצים "אחים" יתפתחו באופן שונה, אחד יהיה ירוק יותר, גבוה יותר או צפוף יותר, התפתחותו של עץ היא דינמית ונתונה להשפעות הסביבה או למחלות ולא ניתן לצפות אם עץ יעמוד על תילו או יקרוס תחתיו ביום מן הימים (תא"מ 11-11- 27382 כלל חברה לביטוח בע"מ נ' מועצה מקומית פרדס חנה כרכור).

במקרה אחר נפל ענף עבות מעץ אקליפטוס. הפעם הנפגע הוא עורך דין שטייל בשמורה בעמק יזרעאל, עורך הדין נפגע בגבו וסבל מפריצת דיסק.

האם קק"ל אחראית לאירוע מכוח היותה אחראית לתחזוקת השמורה? בהחלט כן! כך קבעה השופטת יעל הניג מבימ"ש שלום בתל אביב ופסקה פיצוי נדיב בסך 600,000 ₪. נקבע כי תפקידה של קק"ל לתחזק את היערות והחורשות וגם אם המקרה אירע בשל כוחות הטבע וגשמים הרי הדבר ניתן לצפייה לכן אין המדובר ב"כוח עליון". השופטת הניג דווקא השתכנעה כי יש מקום להפוך את נטל ההוכחה, ולכן העבירה את נטל ההוכחה אל קק"ל להוכיח כי לא התרשלה.
היות שקק"ל לא הוכיחה כי נקטה בטיפול מונע בעץ הנדון, בימ"ש חייב אותה בפיצוי כאמור (ת"א גרינשפן נ' קרן קיימת לישראל 4.4.12).

פסק דין זה בעניין עץ האקליפטוס ניתן יום אחד בלבד לפני שניתן פסק הדין בענין עץ האלון ולא ברור מה עשה את ההבדל בין תוצאת שני פסקי הדין??? עץ האלון לעומת עץ האקליפטוס? או אולי האמפתיה הרבה כלפי עורך הדין שנפגע בגבו לעומת חוסר האמפתיה כלפי הרכב שנפגע וכלפי חברת כלל שצריכה הייתה לבדה לספוג את הנזק שנגרם לרכב.....


לעמוד הנושא הכללי באתר, לחצו: דיני נזיקין וביטוח

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: