מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
תאונות דרכים
על עורכי הדין העוסקים בתחום תאונות הדרכים

על עורכי הדין העוסקים בתחום תאונות הדרכים

עורך דין העוסק בתביעות לאחר תאונות דרכים חייב להכיר את דיני הנזיקין על בוריים וחייב להיות מצוי בניהול הליכי הבאת ראיות וחקירת עדים.

לעיתים ישנה נטיה מצד עורכי דין שאינם עוסקים בנזיקין לחשוב שתביעה בגין תאונת דרכים הינה קלה לניהול ובלתי מורכבת וכל אחד יכול לעסוק בה. זו טעות נפוצה שעלולה לקפח את זכויותיו של הנפגע אשר פונה לעורך דין שאינו עוסק בעיקר בתחום זה.

אכן, ישנם הליכים בגין תאונות דרכים שהם פשוטים יותר וקלים להוכחה, בהם אין מחלוקת כי מדובר ב"תאונת דרכים" כהגדרתה בחוק, ועיקר הדיון מוקדם להערכת שווי הנזק. במקרה כזה, כל צד יגיש חישוב נזק, בימ"ש יתן הצעה ובמידה שלא תושג פשרה ינהל ביהמ"ש דיון הוכחות בשאלת הנזק בלבד. במקרים אלו המבטחת אינה חולקת על כך שמדובר בתאונת דרכים ואינה חולקת על חבותה הביטוחית. ואולם גם במקרים פשוטים כביכול אלו עולות מחלוקות בענין הערכת הנזק, שאינן פשוטות וקלות אלא יש להכיר היטב המטריה על מנת שלא יקופחו זכויות הלקוח. לכן חשוב לפנות לעורך דין שעיקר עיסוקו בתאונות דרכים ובדיני נזיקין.

עם מה מתמודדים עורכי דין בתביעות בעקבות תאונת דרכים?

במקרים אחרים, מורכבים עוד יותר, יהיה צורך להתמודד מול טענות שתעלה המבטחת כנגד עצם העובדה שמדובר ב"תאונת דרכים" כמשמעותה בחוק הפלת"ד. עורך דין העוסק בתחום תאונות הדרכים יצטרך להתמודד עם שאלות עובדתיות המחייבות בירור וניהול הליך שלם סביב שאלות כגון: האם המדובר בתאונת דרכים? האם הנפגע ניסה להתאבד בעת התאונה? האם התאונה אירעה במתכוון? האם היו מעורבים בתאונה כלי רכב נוספים? האם התאונה אירעה בעת עלייה לרכב או קודם לכן? האם היה מגע בין הולך הרגל לרכב הפגוע או שלא היה מגע?

לעיתים ניהול ההליך יציף שאלות משפטיות כגון האם התאונה אירעה עקב סיכונים טבעיים שישנם בדרכים או שהיא נגרמה מגורם זר מתערב כך שאין המדובר במטרות תחבורה ואין המדובר בתאונת דרכים? יצויין בהקשר זה כי הגדרת תאונת דרכים בחוק הפלת"ד הינה הגדרה מורכבת ולא פעם גבולות ההגדרה מתבהרות מפסק דין אחד למשנהו באופן קזואיסטי. לכן עורך דין תאונת דרכים צריך להיות בקיא ברזי הפסיקה המצטברת ולעקוב אחר התפתחויותיה.

לעיתים התביעה מוגשת כנגד מספר נתבעים אשר בינהם ישנם ניגודי אינטרסים. לצורך כך על עורך הדין העוסק בתאונות דרכים להביא ראיות המצביעות על כך שהתקיימו כל יסודות ההגדרה של תאונת דרכים. עורך הדין צריך להיות מיומן בניהול הוכחות ובחקירת עדים כדי להצליח בהליכים מסוג זה.

חשיבות הידע והליווי שמעניק עורך הדין

עורך דין מתחום תאונות הדרכים צריך להכיר היטב את ראשי הנזק המוכרים בפסיקה, גם בענין זה ישנן התפתחויות ויש לעקוב אחר הפסיקה על מנת למצות את כל זכויותיו של הנפגע.

עורך הדין מלווה את הנפגע מהתקופה שבסמוך לאחר התאונה ועד לקבלת הפיצוי. במהלך תקופה זו יזדקק הנפגע בתאונת הדרכים לליווי צמוד והנחיות בין היתר על מנת להתנהל נכון מול החוקרים שחברת הביטוח תשלח אליו, במקרים קשים מגיע לנפגע תאונת דרכים תשלום תכוף על חשבון הפיצוי הסופי, עורך הדין הבקיא בנושא יפנה במקרים אלו לקבלת התשלום התכוף ובהיעדר מענה ענייני מצד חברת הביטוח יפנה לביהמ"ש לניהול הליך מזורז לצורך קבלת התשלום התכוף. כמו כן לעיתים הפגיעה תהיה בדרגה כזו שתצדיק פניה לביטוח הלאומי, ראוי שעורך דין המטפל בתאונת הדרכים יטפל גם בהליכים מול הביטוח הלאומי והטיפול ירוכז ולא יפוצל.

לחזרה לעמוד תאונות הדרכים

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: