מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
תאונות דרכים
כל שצריך לדעת על תביעות המוגשות בעקבות תאונות דרכים

כל שצריך לדעת על תביעות המוגשות בעקבות תאונות דרכים

תביעות תאונת דרכים הן תביעות שכיחות. תאונות דרכים הן דבר של יום ביומו לצערנו וכמעט אין אדם שלא נפגע בשלב כזה או אחר בחייו, בדרגת חומרה כזו או אחרת בתאונת דרכים.

בתחילת הטיפול בתביעה מסוג זה יש לאסוף את המסמכים הרלבנטיים. חשוב במיוחד לדווח למשטרה על התאונה ולקבל אישור משטרה המעיד על מעורבותך בתאונה. כמו כן יש לוודא כי רשיון הנהיגה וביטוח החובה היו בתוקף בעת התאונה.

יש לאסוף כבר מתחילת הדרך כל מסמך שיכול לסייע להוכיח את הנזק הנגרם. אם נגרמו לך הוצאות נסיעות, הוצאות רפואיות, הוצאות בגין רכישת אביזרים שנדרשים לשיקומך, הוצאות בגין העסקת עזרה ועוד, את כל הראיות המצביעות על הוצאות אלו יש לרכז ולמסור לעוה"ד.

במידה שהנפגע הינו בעל עבר רפואי רלבנטי (למשל פגיעה בתאונה קודמת) יש להזמין את החומר הרפואי ולנהל את ההליך בשקיפות מלאה.

חשיבות המסמכים הרפואיים לתביעה

לתביעות תאונות דרכים יש לצרף את המסמכים הרפואיים העיקריים התומכים בתביעה, את אישור המשטרה, וכן בקשה למינוי מומחים רפואיים, טופס ויתור על סודיות רפואית ותצהיר בריאות שמפרט אשפוזים ותאונות נוספות.

במידה ומצבו של הניזוק קשה ונגרמים לו הפסדים שוטפים מוכחים ניתן לבקש תשלום תכוף על חשבון הפיצוי הסופי. מדובר בבקשה שניתן להגיש אף לפני הגשת התביעה העיקרית לבית המשפט או לאחריה. בדרך כלל בימ"ש לא יפסוק תשלום תכוף מעבר לתקופה של שנתיים מהתאונה אלא אם יש טעמים מיוחדים לכך.

במסגרת תביעות תאונות דרכים יש להוכיח את שיעור הנזק שנגרם, ובמידה והמבטחת חולקת על כך שבכלל מדובר בתאונת דרכים יש להוכיח גם כי מתקיימים יסודות הגדרת תאונת דרכים.

שכר הטרחה המשולם בתביעות תאונות דרכים הוא 8% או 11% או 13% מסכום הפיצוי הסופי שיפסק, בהתאם לשלב בו מסתיים ההליך (לפני כתב תביעה, אחרי כתב תביעה או בפסק דין, בהתאמה). לשיעור זה יש להוסיף מע"מ.

תוצאות אפשריות בתביעות בעקבות תאונות דרכים

רבים ממקרי תאונות הדרכים מסתיימים בהסדרי פשרה מחוץ לכותלי ביהמ"ש ובין כותלי ביהמ"ש.

ההסדרים מושגים בהתאם לחוות הדעת הרפואיות של מומחי ביהמ"ש אשר ממונים.

עם זאת ישנם מקרים שמעוררים מחלוקת עובדתית או משפטית ומגיעים להכרעה בפסק דין.

לחזרה לעמוד תאונת דרכים

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: