מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
תאונות דרכים
זכויות פלסטינאים שנפגעו בתאונות

זכויות פלסטינאים שנפגעו בתאונות

במאמר זה, נדון בזכויות פלסטינים שנפגעו בתאונות, כגון תאונות עבודה ותאונות דרכים ובשאלה האם חוק הביטוח הלאומי חל עליהם, ובאיזה היבט.

במאמר זה, תושב יהודה שומרון וחבל עזה יכונה "תושב האזור".

הכלל: חוק הביטוח הלאומי חל על "תושבי ישראל" (להלן: "תנאי התושבות")

לפי חוק הביטוח הלאומי, החוק יחול על תושב מדינת ישראל , כך עולה מהגדרת "מבוטח" בס' 240א' לחוק הביטוח הלאומי וגם מסעיף 76(א) לחוק הביטוח הלאומי, המתנה את ביטוח העובד בחו"ל בתושבות.

למרות שמרבית ענפי הביטוח בחוק הביטוח הלאומי מותנים בתנאי התושבות, אין בחוק הביטוח הלאומי הגדרה מסודרת ל"תושב". בשנת 2003 תוקן החוק באופן שהגדיר מי אינו תושב (רוב קבוצות הזרים).

מה באשר לתושבי יהודה שומרון וחבל עזה?

הלכה ידועה היא כי על הישראלים ביהודה ושומרון חל החוק הישראלי, קרי חוק הביטוח הלאומי חל גם על מעבידים, תושבי מדינת ישראל, המעסיקים עובדים באזור יהודה ושומרון, והם חייבים בדמי ביטוח לאומי בעבורם ללא כל תלות בתושבותם.

אשר לפלסטינאים- תושב "האזור", אינו עונה לתנאי התושבות, קרי אינו נחשב "תושב" ישראל, ולכן לכאורה נחסמת דרכו מקבלת זכויות מכח חוק הבט"ל.

מטעם זה, עד לשנת 2005, עובד זר ב"אזור" שעבד אצל מעסיק ישראלי "באזור", לא היה מבוטח בביטוח נפגעי עבודה.

מצב חוקי זה עורר קושי רב, באשר הוא מנע את האפשרות להבטיח את זכויותיהם הסוציאליות המינימליות של כלל העובדים הזרים באזור, לרבות אלו השוהים ומועסקים בו כחוק. יכול היה להיווצר מצב בו באותו מפעל באזור, עובדים עובד ישראלי ולפסטיני, הישראלי זכאי להטבות מכח חוק הביטוח הלאומי והפלסטיני- אינו זכאי. מצב זה עלול להיחשב כעומד בניגוד לחובת השוויון, כסוג של אפליה, והדבר אכן הוביל לשינוי המצב כפי שיפורט להלן.

החריג: בתנאים מסויימים- בינהם ביטוח נפגעי עבודה- יחול חוק הביטוח הלאומי גם על מי שאינו תושב

באוגוסט 2005 תוקן חוק הביטוח הלאומי, שקבע חריג לתנאי התושבות: נוסף סעיף חדש לחוק שמרחיב ומחיל את ביטוח נפגעי עבודה (וביטוחים מסויימים נוספים, ראה להלן) על עובד זר תושב "האזור" המועסק אצל מעסיק ישראלי ב"אזור" (ס' 378א' לחוק הבט"ל). כך פלסטינים המועסקים בהתנחלויות החלו להיות מבוטחים בביטוח תאונות עבודה במסגרת המוסד לביטוח לאומי.

סעיף חדש הרחיב את חוק הבט"ל, באופן שיחול גם על תושבי האזור המועסקים אצל מעסיק ישראלי באזור, ביחס ל- 3 פרקים חריגים בלבד מתוך חוק הבט"ל:

  • ביטוח נפגעי עבודה
  • ביטוח אימהות
  • פשיטת רגל של מעסיק

בהתאם לכך משלם המעביד דמי בט"ל (מופחתים), שנועדו לבטח את העובד בעבור 3 הפרקים הנ"ל בלבד, בינהם ביטוח נפגעי עבודה.

האם העדר דיווח מצד המעסיק יש בו כדי לפגוע בזכויות העובד מביטוח לאומי?

חובת הדיווח לביטוח הלאומי חלה על המעביד, בעוד שהעובד אינו אמור להיפגע מהיעדר דיווח.

במקרים של היעדר דיווח, הביטוח הלאומי אמור מצד אחד- להעניק לעובד את זכויותיו (לאחר שהשתכנע שהעובד אכן הועסק), ומצד שני- לחזור אל המעסיק שלא שילם דמי בט"ל, ולהיפרע ממנו.

לסיכום

מכח החריג שהוסף בשנת 2005 לחוק הביטוח הלאומי, יכול פלסטיני שעבד באזור אצל מעסיק ישראלי, לפנות לביטוח הלאומי להכיר בתאונה שאירעה לו כתאונת עבודה ולקבל קצבה, ובלבד שהוא עומד בתנאי ס' 378 א'.

אם מדובר בתאונת דרכים בדרך לעבודה (שנחשבת תאונת עבודה) ניתן גם לפנות למבטחת הרכב הפוגע. מהפיצוי שיקבל הנכה מהמבטחת של הרכב יקוזזו קצבאות הבט"ל. דהיינו חלק מהפיצוי ישולם לנכה ע"י המבטחת והחלק האחר של הפיצוי ישולם ע"י הביטוח הלאומי.


למעבר לעמוד הראשי של תחום זה: ביטוח לאומי

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: