מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
רשלנות בטיפול בתסמונת TTTS בהריון

רשלנות בטיפול בתסמונת TTTS בהריון

במהלך הריון של תאומים מונוכוריאלים ביאמניוטים - תאומים בשני שקים נפרדים הניזונים משליה - אחת יש סיכון מסוים שתתפתח תסמונת TTTS (Twin to Twin Transfusion Syndrome).

בתסמונת זו עובר דם מתאום אחד אל השני, באופן שהתורם יסבול ממיעוט דם (אנמיה) ומיעוט מי שפיר בעוד השני יסבול מריבוי דם (פוליציטמיה) וריבוי מי שפיר. התסמונת הזו טומנת בחובה סכנה גדולה לעוברים, היא גורמת לא פעם ללידה מוקדמת, ולבידה מוקדמת הסכנות הנובעות מהפגות ידועות. העוברים עלולים לסבול מנזק נוירולוגי קשה, שיתוק מוחין, תחלואה קשה ואפילו תמותה. 21% מהילדים שנולדים בעקבות תסמונת כזו יסבלו משיתוק מוחין.

אישה הרה הסובלת מתסמונת זו תישלח בודאי למעקב מרפאה להריון בסיכון גבוה שם יוצעו לה האופציות הטיפוליות השונות.

כל הפתרונות המוצעים לנשים הסובלות מתסמונת TTTS אינם פשוטים והתחושה בקרב המטפלים בתסמונת היא שאין פתרון אופטימלי ונקי מסיכונים.

תביעות רשלנות רפואית המוגשות בקשר לטיפול בנשים הסובלות מתסמונת TTTS מתייחסות בדרך כלל לטענה כי לא הציעו לאישה את מלוא האופציות הטיפוליות הקיימות, או שלא הציעו לאישה הפסקת הריון, או כי איחרו לבצע את הטיפול הנדרש עד שהעובר כבר ניזוק באופן בלתי הפיך.

במקרים בהם טיפלנו, הזמנו את תיק המעקב ובחנו בעזרת המומחים עימם אנו עובדים אם התנהלות הרופא שעקב אחר התסמונת היתה נכונה וכללה פריסת כל האופציות הטיפוליות בפני האישה, האם נפרסו בפני האישה כל הסיכונים הרלבנטיים הנובעים מכל אופציה טיפולית, האם האישה קיבלה את החלטותיה בשעה שהבינה את קשת האופציות הפרוסות בפניה.

אכן לא מדובר בהחלטה קלה. נשים במצב זה צריכות לא פעם להתחבט בשאלות שמזכירות ממש את משפט שלמה: האם להמית באורח סלקטיבי את העובר הסובל ובאותה פעולה ממש לסכן את העובר הבריא שעלול להיוולד בטרם עת כתוצאה מעצם הפעולה? האם לבחור באופציית השאיבות או באופציית הצריבות?

אכן, ההחלטה שמתקבלת בסופו של דבר היא החלטה של האישה, אך החלטות מסוג זה חובה שיתבססו על מידע נכון ומלא, כך שהאישה תבין את משמעות בחירתה והסיכונים שבבחירתה. זכותה של האישה לקבל מרופאיה את מלוא האינפורמציה הרלבנטית לצורך קבלת החלטותיה.

אם ההחלטה שקיבלת הובילה לתוצאה קשה, אין משמעות הדבר שבהכרח היתה פה רשלנות רפואית אלא יש לבחון בזהירות מה היו האופציות שעמדו בפניך בכל שלב, והאם יש תיעוד בתיק הרפואי לכך שקיבלת מידע נכון ושלם בטרם החלטתך.

לפירוט שירותי המשרד והסבר הנושא של תחום זה, לחצו לעמוד רשלנות רפואית

מגוון רב של מאמרים בנושא רשלנות רפואית


© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: