מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
רשלנות רפואית
על רשלנות רפואית בניתוח

על רשלנות רפואית בניתוח

כל התערבות כירורגית כרוכה בסיכונים ואולם ישנם סיכונים אותם ניתן למנוע תחת התנהלות זהירה מצד הרופא המנתח. קודם לניתוח על הצוות המנתח ללמוד היטב את ההיסטוריה הרפואית של המנותח, ואת מצבו הבריאותי, לאבחן היטב את המחלה ואת החלופות האפשריות.

חובת הרופא למסירת המידע והסיכונים

בטרם ביצוע הניתוח ראוי שהמנתח ייתן דעתו לשאלה האם המנותח שבפניו הינו מועמד מתאים לניתוח?
לא פעם, אדם מעוניין בניתוח על מנת לשפר את איכות חייו או את מראהו אך מחובתו של הרופא להעמיד את המנותח גם על הסיבוכים הכרוכים בניתוח על מנת שהמנותח יוכל לשקול כדאיות הניתוח ולקבל החלטה מושכלת האם בכלל ברצונו להינתח. למשל, בתביעה שטופלה על ידי עו"ד סבג נדון עניינה של אישה הסובלת מעיוורון בעין אחת, וראיה מוגבלת בעין השנייה. אישה זו ביקשה להינתח בעין השנייה על מנת לשפר את איכות הראיה. הניתוח הסתבך בזיהום על ידי חיידק אלים והמנותחת איבדה את הראיה המוגבלת שהייתה לה בעין המנותחת והפכה לאחר הניתוח לעיוורת שאינה מבחינה בין אור לחושך. במסגרת ההליך התעוררה במלוא העוצמה המחלוקת באשר לטיב ההסבר שניתן לאישה בטרם הניתוח, האם היא הועמדה על הסיכונים הכרוכים בניתוח ובמיוחד הסיכון לזיהום? ישנם ניתוחים שדורשים מוכנות נפשית לתוצאות הניתוח, להחלמה הכרוכה בניתוח וכד'.

כל אדם מגיב בצורה שונה למצבי דחק ויש לבחון אם המנותח יוכל לעמוד בתוצאות הנובעות מהניתוח. ישנם אף ניתוחים בהם חובה לעשות הערכה פסיכיאטרית לפני הניתוח על מנת לבדוק מוכנותו הנפשית של המנותח לניתוח.

ישנם ניתוחים שאינם "מצילי חיים" ואינם מחויבי המציאות (ניתוחים אלקטיביים) וראוי להביא בפני המנותח את שלל האפשרויות שבפניו על מנת שיבחר אם בכלל להינתח ואם כן, באיזו שיטה. גם כאשר מדובר בניתוח הכרחי או מציל חיים על המנתח להביא בפני המנותח את האלטרנטיבות, את הסיבוכים הכרוכים בניתוח, את הסיכויים ואת כל המידע הנחוץ לאדם סביר על מנת שייתן הסכמתו לניתוח. לצד ההסברים הניתנים למנותח בטרם הניתוח, יש לקבל את הסכמתו בכתב לביצוע הניתוח.

מבחן הרופא הסביר כבדיקה לקיום רשלנות רפואית במהלך ניתוח

ישנם טופסי הסכמה כלליים וישנם טופסי הסכמה יעודים לניתוחים ספציפיים. יש לבחון אם החולה הוחתם על הטופס המתאים. במצב שבו הניתוח הסתבך ונגרם נזק תוך כדי הניתוח או לאחריו, יש לבחון אם ניתן היה למנוע את הסיבוך בזהירות ראויה. הדברים נבחנים על פי מבחן "הרופא הסביר".

יש לבחון אם הסיבוך נבע מחוסר מיומנות, מחוסר נקיטת אמצעי זהירות, מחוסר תשומת לב וחוסר השגחה מספיקה. יש גם לבדוק אם הרשלנות היא שגרמה לנזק או שהנזק נגרם ללא כל קשר לרשלנות.

למשרדנו ניסיון בטיפול בניתוחים כושלים בשלל תחומים לרבות ניתוחים כירורגים, ניתוחים נוירוכירורגים, ניתוחי חזה, ניתוחי פה ולסת, ניתוחים אורטופדים, ניתוחים לקיצור קיבה, ניתוחי א.א.ג, ניתוחי עיניים, ניתוחי לייזר ועוד.

מידע נוסף

אנו מזמינים אתכם לצפות בסרטון הבא ע"מ לקבל מידע נוסף בנושא:

התרשלות בניתוח ואבחון מחלות


לפירוט שירותי המשרד והסבר הנושא של תחום זה, לחצו: רשלנות רפואית

מגוון רב של מאמרים בנושא רשלנות רפואית

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: