מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
תינוק נולד
רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון

תביעות בגין מעקב הריון לקוי הינן תביעות שכיחות ביותר, במסגרתן הטענה העיקרית היא כי אילו בוצע מעקב הריון תקין ניתן היה לזהות המום/ התסמונת ממנה סובל העובר ולהציע להורים להפסיק את ההריון, ובשפה המשפטית: "הולדה בעוולה".

נשים בתקופת ההריון מהוות קבוצת אוכלוסיה הדורשת מעקב רפואי מיוחד. מטרת המעקב הטרום לידתי היא להבטיח ככל הניתן שההיריון יסתיים בלידת יילוד בריא בלי שתפגע בריאותה של היולדת ובלי שתיגרם רשלנות רפואית בהריון. הטיפול הטרום לידתי בישראל משתייך למסגרת של רפואה מונעת. כיום פזורות ברחבי המדינה למעלה מ- 1,000 תחנות לאם ולילד, בכל המחוזות, הנפות, השכונות העירוניות, הישובים הקטנים והקיבוצים. התחנות מופעלות על ידי משרד הבריאות, קופות החולים והעיריות

משרד הבריאות מעדכן מעת לעת את הנחיותיו בכל הנוגע לטיפול באשה הרה במסגרת הציבורית וקובע סטנדרטים ראויים ומדיניות אחידה שמתעדכנת בעידן התקופה, בהתאם לעמדות מקצועיות הנמצאות בהסכמה ומקובלות על גופים כמו האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה והמועצה הלאומית למיילדות, נאונטולוגיה וגנטיקה.

מהם נהלי מעקב הריון תקין למניעת רשלנות רפואית בהריון ?

כיום הנהלים מחייבים בין היתר ביצוע בדיקות בסיסיות לגלוי מוקדם ככל האפשר של סטיות ומומים של העובר, בדיקות תקופתיות כלליות ומילדותיות, יעוץ והדרכה לאישה ולבני משפחתה לפני ולאחר הלידה. הנהלים מפרטים את הבדיקות המומלצות לבצוע בהתאם לגיל ההריון.

מעקב הריון תקין יוביל לזיהוי מוקדם של סטייה ממהלך הריון תקין והפניית נשים שהריונן זוהה כהריון בסיכון לטיפול ומעקב במרפאות להריון בסיכון גבוה ו/או למסגרות טיפול מתאימות בהתאם לצורך.

נוהלי משרד הבריאות מחייבים לתעד ברשומה הרפואה את כל הפרטים הרלבנטיים ובניהם האנמנזה, תוצאות בדיקות, הפעולות שנערכו על ידי הרופא והאחות בתחנה לבריאות המשפחה, וקשר עם גורמים אחרים בקהילה. לא פעם קיימים "חסרים רישומיים" בתיק מעקב ההריון ואז נוצר הצורך להשלימם בראיות אחרות. במקרה כזה גרסת היולדת ובן זוגה יוכלו לשפוך אור על האירועים. על כן חשוב לפנות לעו"ד בשלב מוקדם כאשר הזיכרון מהאירועים עדיין "טרי".

חשיבות רבה נודעת למסירת מידע לאישה בהריון ולבן זוגה לגבי תכנון המעקב הטרום לידתי וזכויות האישה בהריון. נוהלי משרד הבריאות מחייבים לחלק לכל אישה בעת ביקורה הראשון בתחנה חוברת מידע לגבי ההריון והבדיקות השונות אשר צריך וניתן לבצע במהלך ההריון, כמו כן יש לכתוב בכרטיס המעקב כי ניתנה חוברת המידע לאישה ההרה (נוהל משנת 2001).

חשיבות הניסיון בניהול תביעות רשלנות אלו

למרות זאת, הנסיון מלמד כי שאין כל אחידות באשר להיקף ההסברים שניתנים בתחנות טיפת חלב.

כל מי שעוסק בתיקים אלו מכיר את התופעה שכאשר מדובר באוכלוסיה חלשה או באוכלוסיה שממעטת בביצוע בדיקות מעקב הריון מקובלות, ישנה נטייה מצד חלק מהמטפלים שלא ליידע נשים אלו במלוא זכויותיהן מתוך הנחה (שגויה לעיתים) שגם אם המידע יימסר לאישה זו היא ממילא לא תבצעה. גישה זו שגויה ופסולה ויש ליידע כל אישה הרה באשר היא ללא קשר למוצאה ו/או לדתה בדבר זכויותיה והבדיקות שבאפשרותה לבצע ולהשאיר לה את הבחירה הסופית אם לבצען. כך למשל בית המשפט העליון קבע כי הצוות המטפל חייב ליידע את ההורים על האפשרות לבצע סקירת מערכות פרטית שהינה מורחבת וממוקדת יותר מזו הנעשית במסגרת הרפואה הציבורית (הלכת סידי).

היה וצוות התחנה ממליץ בפני האישה על ביצוע בדיקה מסוימת והיא סירבה, ראוי כי הצוות יתעד בכתובים הן את עצם מתן ההמלצה, הן את ההסבר שניתן והן את סיבת הסירוב. ראוי גם להחתים את היולדת כי היא מסרבת למרות ההסבר שקיבלה. היעדר תיעוד בדבר מסירת המידע ו/או סיבת הסירוב לבדיקה אינם תקינים ועשויות להיות להם משמעויות משפטיות שישפיעו על תוצאתו הסופית של ההליך.

עם השנים עלתה המודעות והידע של הרופאים בכל הנוגע לתקופת ההריון והלידה אך לצערנו עדיין ישנן תקלות מיותרות שנובעות מחוסר הקפדה על קיום הנהלים /או אי ידוע האישה ההרה את מלוא זכויותיה ומלוא המידע הרלבנטי ו/או התעלמות מגורמי סיכון שראוי היה להעמיק הבירור בעקבותיהם. במקרה של מעקב הריון לקוי שהוביל לפגיעה באם או בעובר חשוב להיוועץ עם עו"ד באשר לקיומה של עילת תביעה. עוה"ד יאסוף את התיעוד ממעקב ההריון הרלבנטי ורצוי לאסוף גם תיעוד ממעקבי הריון אחרים של אותה היולדת על מנת ללמוד את דפוס התנהגותה.

עו"ד בעל ניסיון בניהול תיקי מעקב הריון יכיר היטב הנהלים והנורמות המקובלות במעקב הריון, והשינויים שחלו בהם עם השנים, יוכל בדרך כלל להעריך באופן ראשוני אם קיימת לכאורה עילת תביעה ואם הייתה סטייה מהנורמות שהיו מקובלות בתקופה הרלבנטית, לאחר שיעיין בכרטיס מעקב ההריון. הערכה סופית תינתן לאחר התייעצות עם גינקולוג.

עדכון: בחודש מאי 2012 חל שינוי בהלכת זייצוב, ובזכות היילוד לתבוע, לקריאה בדבר ההלכה החדשה לחץ כאן


לפירוט שירותי המשרד והסבר הנושא של תחום זה, לחצו: רשלנות רפואית

מגוון רב של מאמרים בנושא רשלנות רפואית

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: