מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
אביזרי משפט
רשלנות רפואית בטיפול בחולה בסיכון להתאבדות

רשלנות רפואית בטיפול בחולה בסיכון להתאבדות

ניסיון התאבדות נעשה מתוך מצוקה נפשית ומהווה אמצעי לביטוי המצוקה לסביבה. לפעמים ניסיון ההתאבדות מהווה כחלק ממחלת הנפש ונובע משיפוט לקוי. תביעות רשלנות רפואית רבות מוגשות כנגד מטפלים פסיכיאטרים על שלא עשו די על מנת למנוע את הניסיון האובדני של המטופל.
הטענות העיקריות הנשמעות בהקשר זה הן כי המטפל לא הורה על אשפוז המטופל למרות אובדנותו ולמרות מסוכנותו, או במקרה שאשפז ומיהר לשחררו בטרם עת.

עו"ד סבג ריכזה בעשור האחרון את הטיפול ברוב התביעות הפסיכיאטריות שהוגשו כנגד משרד הבריאות ובתי החולים הממשלתיים לבריאות הנפש. הטיפול האינטנסיבי בתביעות אלו מאפשר ראיה רוחבית של הדברים והערכה נכונה יותר באשר לסיכוי להצלחת התביעה בסופו של דבר. החולים המבצעים ניסיון התאבדות, במקרה ה"טוב" של התאבדות "לא מוצלחת"- יוותרו בחיים עם נזק קשה ובמקרה הרע- יקפחו את חייהם.
תביעות רשלנות רפואית מסוג זה מוגשות על ידי המטופל עצמו או אפוטרופסו או במקרה שהמטופל קיפח את חייו- תוגש התביעה על ידי יורשיו.

חשוב לציין בפתח הדברים כי שיעור מסוים של חולי הנפש מצליח להתאבד למרות טיפול מיטבי שניתן להם, כך שעצם העובדה שניסיון ההתאבדות היה "מוצלח" אינו מעיד כשלעצמו על קיומה של התרשלות כלשהי ויש לבחון האירועים על פי המידע שהיה ידוע או שהיה צריך להיות ידוע בזמן אמת ולא בחוכמה שלאחר מעשה. מטופל לאחר ניסיון אובדני המשוחרר מאשפוז מצוי בסיכון גבוה יותר לבצע ניסיון התאבדות נוסף. מתפקידו של המטפל ללוות את המטופל במצוקתו (אשר הביאה אותו לפגיעה העצמית) ולעשות כל שביכולתו המקצועית כדי למנוע ניסיון התאבדות נוסף.

נוהלי משרד הבריאות קובעים את נוהלי הטיפול והדיווח בכל הנוגע למטופלים שפגעו בעצמם או יש חשש שיעשו כן. הנהלים מחייבים את המטפל לוודא רצף טיפולי במטופלים אלו, החל מהגעתם לחדר מיון ועד לאחר שחרורם והגעתם אל גורמי בריאות הנפש בקהילה אשר ימשיכו לטפל בהם מחוץ למסגרת האשפוזית. על מנת לבדוק אם קיימת התרשלות בטיפול בחולה הפסיכיאטרי, עוה"ד יזמין את התיק הרפואי ויבחן יחד עם יועץ פסיכיאטר את טיב השיקולים שהפעיל הצוות המטפל בזמן אמת.

עו"ד מנוסה ידע להעריך מקריאת תיק האשפוז אם החולה תושאל בצורה מקיפה מספיק ואם הצוות פעל כמתבקש וקיבל מהמטופל כל המידע הדרוש להערכת מסוכנותו.

מידע נוסף

האחריות למנוע התאבדות של מטופל

לפירוט שירותי המשרד והסבר הנושא של תחום זה, לחצו: רשלנות רפואית

מגוון רב של מאמרים בנושא רשלנות רפואית

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: