מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
תינוק נולד
רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה

הרגע הגדול לו מחכה כל אישה הרה, רגע הלידה, כורך בחובו סכנות לאם ולעובר.

כל יולדת מצפה שהליך הלידה יעבור בהצלחה וחיים חדשים יצאו לדרך. אך לא פעם חלים סיבוכים סביב הלידה שעשויים לפגוע בבריאות העובר או היולדת. מובן כי אחוז מסוים מהסיבוכים הוא בלתי ניתן למניעה. למשל, סיבוכי פגות שגורמים לנזקים קשים הם ה"מחיר" של הקידמה שמאפשרת לפגים בשבועות הריון מוקדמים ביותר לשרוד ולחיות. עם זאת, כיום, ישנה אפשרות להאריך את משך ההריון על ידי תרופות מעכבות צירים, ולתת לעובר תרופות שמאיצות את הבשלות הריאתית של העובר ובכך מונעות או מקטינות את הסיכוי לסיבוכים. רק הסיבוכים שאותם ניתן למנוע מקימים את הזכות להגשת תביעה לרשלנות רפואית. הסיבוכים הללו יכולים לקרות בידי הגינקולוגים שמטפלים באישה ההרה או בידי הנאונטולוגים שמטפלים בילוד הרך.

על מנת להוכיח רשלנות יש להגיש חוות דעת של מומחה בתחומים אלו שיקבע מהו סטנדרט הזהירות שראוי היה לנקוט בו במקרה הנדון ובמה חרגו המטפלים מסטנדרט זהירות זה. כמו כן צריך להוכיח כי בגלל אותה ההתרשלות אירע הנזק. לדוגמא, תביעות רבות מוגשות בעקבות פגיעה ביילוד הנובעת ממצוקה עוברית בתהליך הלידה. מצוקה כזו יכולה להיגרם מסיבות שונות כגון היפרדות שליה (שפוגעת במעבר התקין של החמצן מהאם לעובר) או כריכת חבל הטבור סביב צווארו של העובר. ללא שבוצעו הפעולות המתחייבות. עובר השרוי במצוקה קשה יכול לשרוד מצוקה זו, ללא כל נזק למשך זמן מוגבל בלבד. אם הרופאים לא יזהו את המצוקה במועד, לא יתייחסו לתרשימי מוניטור פתולוגים ולא יזרזו את חילוץ העובר בצורה מכשירנית (ואקום למשל) או בניתוח חירום קיסרי במקרים המתאימים, הרי שהלידה עשויה במקרים אלו להסתיים בתוצאות הרות אסון ואפילו מוות עובר.

מה נחשב לרשלנות רפואית בתהליך הלידה?

רשלנות רפואית בלידה

בתביעות מסוג רשלנות רפואית בלידה מדובר בדרך כלל בנזקים מוחיים קשים ובלתי הפיכים לילוד המוערכים במיליוני שקלים. סבל מיותר זה לילוד שנולד מתוך מצוקה עוברית ולכל בני משפחתו יכול היה להיחסך אילו היו ננקטות הפעולות המתחייבות.

גם בתהליך הלידה עצמו עשוי העובר להיפגע מעצם משיכתו, לעיתים הצוות יצליח לחלץ את ראש העובר אך הכתפיים יתקעו והן עשויות להיפגע תוך כדי ניסיון לחלצן (שיתוק ע"ש ארב), למצבים אלו ישנם פתרונות אך הצלחתם תלויה רבות במיומנות המיילדים.

גם לידות מכשירניות (ואקום או מלקחיים) עשויות להסתיים בתוצאות כואבות באם הפעולה לא תתבצע בזהירות הראויה ועל ידי רופאים מיומנים. גם היולדת עשויה להיפגע ממהלך הלידה.

תביעות רבות מוגשות בגין כריתת רחם מיותרת או פגיעה באיברים פנימיים אחרים בעת הלידה כתוצאה מחוסר זהירות בעת בצוע ניתוח קיסרי. ישנם מצבים של דימומים ואיבוד דם אצל היולדת, שאם לא יאובחנו ויטופלו במועד, הדבר עלול להגיע עד למצב של הלם ואף מות היולדת. על הצוות הרפואי לבצע מעקב תקין אחר היולדת לאחר הלידה ולשים לב לסימנים מחשידים שדורשים התייחסות. בהליך הלידה אמור הצוות המיילד לפעול לפי סטנדרטים מקובלים ולפי נהלים מחייבים שמוציא משרד הבריאות מעת לעת. חריגה מסטנדרטים אלו ומהנהלים המקובלים תקים עילת תביעה.

עו"ד מיומן העוסק בתביעות אלו יכיר את הנהלים הרלבנטיים, יבדוק אם נהלים אלו התקיימו במקרה הספציפי שבפניו וייוועץ במומחים בעלי ידע ומומחיות מתאימים. עם זאת רצוי להגיש התביעה בהקדם כאשר הזיכרון של כל המעורבים טרי והחומר הרפואי בנמצא.

במסגרת התביעה יש להוכיח לא רק את הרשלנות אלא גם את הנזק, קרי יש לצרף חוות דעת רפואית של מומחה מתאים שיקבע מה הנכות שנותרה מהאירוע. תביעת שגרמה לנזק לילוד תתיישן בחלוף 7 שנים מהגיעו לבגרות, קרי בגיל 25 שנה.


לפירוט שירותי המשרד והסבר הנושא של תחום זה, לחצו: רשלנות רפואית

מגוון רב של מאמרים בנושא רשלנות רפואית

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: