מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
רופאים מאבחנים
חלקו של המטופל ברשלנות רפואית באבחון

חלקו של המטופל ברשלנות רפואית באבחון

רשלנות רפואית באבחון מצבו של החולה מהווה בסיס לתביעות רבות.

מחובתו של רופא לגבות מהחולה שבפניו אנמנזה מפורטת, להתעניין בעברו הרפואי הרלבנטי, ברגישותו לתרופות, בסיפורו המשפחתי, ובכל פרט שעשוי להיות בעל רלבנטיות לתלונות הנוכחיות. על הרופא לחקור ולדרוש על מנת לקבל את התמונה המלאה. לעיתים החולה לא יציין מיוזמתו עובדות מסוימות בפני הרופא מן הטעם שהחולה אינו מבין חשיבותן של אותן עובדות, דבר שעשוי לתרום לרשלנות רפואית באבחון מצבו, על כן הפסיקה קבעה כי חובתו של הרופא לחקור ולדרוש. עם זאת הפסיקה קבעה כי גם על החולה לקחת את גורלו בידיו, על החולה לבצע את ההנחיות שקיבל, הרופא אינו שמרטף ולא ניתן לדרוש ממנו שיעקוב באופן אקטיבי אחר ביצוע כל הנחיה והנחיה או שירדוף אחר חולה שניתק קשר או אחר חולה שלא שיתף פעולה עם הטיפול. חובתו של הרופא לעקוב אינה מחליפה את שיקול הדעת של המטופל ואינה גורפת.

לעיתים רשלנות רפואית באבחון נובעת מסיטואציה שבה החולה מפזר תלונותיו לרופאים שונים ואין אף רופא שמרכז את מצבו הכללי ורואה את התמונה המלאה.

כך בתביעה שטופלה על ידי עו"ד סבג נדון עניינה של חולה שסבלה מתלונות בתחומי הגינקולוגיה, האנדוקרינולוגיה, השיניים, העיניים והנוירולוגיה. לבסוף התברר כי היא סובלת מתסמונת אנדוקרינולוגית ("אקרומגליה") שגורמת להפרשת הורמון גדילה ביתר ופוגעת במערכות גוף שונות. התובעת הפנתה תלונותיה לגינקולוגים, לרופאי עיניים, לרופא שיניים ולרופא המשפחה. כל אחד התמקד בתחומו בלבד ואף אחד לא קשר את הקצוות. עד שלבסוף החולה הידרדרה באופן שהצריך אשפוזה בביה"ח, שם היא התלוננה על מגוון תלונותיה באותה המסגרת והדבר הוביל לקביעת האבחנה הנכונה. מחובתו של המוסד הרפואי לקבוע מנגנון שיבטיח שיתוף פעולה בין הרופאים המטפלים השונים באופן שהחולה יזכה לטיפול מיומן ולמעקב רפואי ראוי.

אז איך מונעים רשלנות רפואית באבחון ?

סטנדרט רפואי סביר מחייב רופא להעמיק הבירור ולתשאל נכון את החולה באופן שיגדיל הסבירות לקבלת מלוא הפרטים הנדרשים לצורך העמדת האבחנה הנכונה. רופא שלא ינקוט יוזמה/ יטפל בסימפטומים בלבד מבלי לחקור ולברר מה הסיבה שמובילה לאותם סימפטומים עשוי להימצא רשלן.

לקבלת מידע נוסף אנא צפו ברסון הבא:

התרשלות בניתוח ואבחון מחלות
לפירוט שירותי המשרד והסבר הנושא של תחום זה, לחצו: רשלנות רפואית

מגוון רב של מאמרים בנושא רשלנות רפואית

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: