מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
רשלנות רפואית
רשלנות רפואית

רשלנות רפואית

בעמוד זה והמאמרים המקושרים אליו ניתן למצוא את כל המידע הדרוש לכם אודות רשלנות רפואית ודרכי הטיפול בה, דוגמאות למקרים שטיפלנו בהם, חקיקה רלוונטית בתחום ועוד'. אם למרות כל המידע לא מצאתם את שחיפשתם ויש לכם שאלות נוספות אתם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות עמוד צור הקשר.

ניווט מהיר

מהי רשלנות רפואית?

תביעת רשלנות רפואית מבוססת על עוולת הרשלנות המנויה בסעיף 35 לפקודת הנזיקין.

נוסח העוולה הינו:

נוסח העוולה

מסעיף זה עולה כי לשם הוכחת רשלנות רפואית יש להוכיח שלושה יסודות במצטבר:
א. התרשלות מצד הרופא
ב. קיומו של נזק
ג. קשר סיבתי בין ההתרשלות לבין הנזק.

לדוגמא: אם הרופא התרשל אך לא נגרם כל נזק אין מקום לתביעה, או אם נגרם נזק אך הנזק לא נגרם מהתרשלות מצד הרופא גם אז אין מקום לתביעה.
רק אם כל יסודות סעיף 35 התקיימו במצטבר ניתן לבסס תביעת רשלנות רפואית.
חשוב לדעת כי התביעה אינה מבוססת על אחריות מוחלטת אלא יש להוכיח אשמה כלשהי, התרשלות, וזאת בסבירות של 51% לפחות, כמקובל במשפט אזרחי. לא כל טעות תיחשב לרשלנות רפואית.

איך מוכיחים כי מדובר ברשלנות רפואית?

מבחן ההוכחה מבוסס על "הרופא הסביר" - השופט בוחן האם בהתחשב במידע שעמד בפני הרופא בזמן אמת, הרופא פעל על פי רמת הזהירות הנדרשת מרופא סביר? או שמא חרג ממתחם הסבירות באופן העולה לכדי רשלנות רפואית? וזאת מאחר ורופא סביר חב בחובת זהירות כלפי המטופל שלו.

הפסיקה אומרת:

פס

רופא שפעל בשקידה לפי מיטב שיקול דעתו ונקט בכל האמצעים המוכרים בהתחשב במידע שעמד בפניו יחשב כרופא סביר גם אם בדיעבד ישנו נזק.

המבחן אינו מבחן של "חוכמה שלאחר מעשה" אלא מבחן של ההתנהגות המצופה מרופא סביר בזמן אמת.

אחות עוזרת לאדם על קביים שנפגע מרשלנות רפואית

על מנת לבדוק אם הייתה חריגה מהתנהגות הרופא הסביר ועל מנת לקבוע רשלנות רפואית נדרש ביהמ"ש לראיות מקצועיות אובייקטיביות, לכן, במסגרת התביעה יש לתמוך את הטענות הרפואיות בחו"ד רפואית בתחום הרלבנטי. כך לדוגמא, אם מדובר ברשלנות רפואית בלידה או בהריון תוגש חו"ד גינקולוגית, ואם מדובר בטיפול שיניים תוגש חו"ד של רופא שיניים וכיו"ב.

מאחר ובזמן אמת הרופא המטפל מתעד את מהלך הטיפול ברשומה הרפואית מהווה התיק הרפואי חלק מרכזי בתביעה.

תהליך תביעה ברשלנות רפואית

בתהליך התביעה יש להוכיח תחילה את עובדות המקרה על פי עדויות רלבנטיות, ועל פי התיק הרפואי.

לאחר בירור המצב העובדתי יש להגיש חו"ד רפואית המתייחסת לטיב הטיפול. כל צד בהליך יגיש חו"ד רפואית מטעמו ובמקרה מנתח תופס את הראש של מחלוקת ביהמ"ש ישקול מינוי מומחה מטעמו בשאלות שבמחלוקת.

חו"ד רפואית של מומחה מטעם ביהמ"ש נתפסת כחו"ד אובייקטיבית וביהמ"ש נותן לה משקל רב, המומחה נחשב כזרועו הארוכה של ביהמ"ש, כצד בלתי אינטרסנטי בתוצאות ההליך ומכאן חשיבות חוות דעתו והמשקל הרב שניתן לה.

חוות הדעת הרפואית היא אבן הדרך החשובה ביותר בתביעת רשלנות רפואית ולכן בחירת זהות המומחה חשובה מאוד.

ישנן חברות שעוסקות במתן חוות דעת רפואיות לצורכי הליכים משפטיים. לעיתים עורכי דין אשר אינם בקיאים בתחום פונים לחברות אלו לצורך קבלת חו"ד רפואית, אולם הניסיון מלמד כי הקשר הישיר בין עורך הדין לבין המומחה, הזמינות של המומחה וההיענות שלו לכל אורך ההליך המשפטי בהתאם לצורך הינם חיוניים ותורמים רבות להצלחת ההליך, על כן רצוי לפנות לעו"ד אשר מצוי בקשרי עבודה עם מומחים רפואיים דרך קבע, ואשר בידו הידע והניסיון להתמודד עם תביעות ועם המורכבות שבהן.

איך לבחור את עורך הדין שיטפל בתביעת הרשלנות הרפואית?

התביעה אינה קלה לניהול. ניהולה מצריך מיומנות מיוחדת, יכולת לקרוא ולהבין את הרשומה הרפואית, את המונחים הרפואיים ויכולת להעריך ולצפות מראש את סיכויי הצלחת ההליך, כמו כן נדרשים הקשרים הנכונים עם מומחים רפואיים מתאימים שמיומנים במתן חו"ד ובמתן עדויות בבתי משפט.

מעורך הדין שמטפל בתביעת הרשלנות הרפואית נדרש ניסיון רב בחקירת מומחים רפואיים בביהמ"ש שכן מדובר בעדים מומחים בעלי ידע רב בתחומם וההכנה הנדרשת לקראת חקירתם הינה רבה ומצריכה התייעצות עם מומחה נגדי על מנת לצפות לאן החקירה תתפתח ולהתכונן מראש לכל האפשרויות. חקירת המומחה הרפואי צריכה להתייחס לכל יסודות עוולת הרשלנות על מנת להצליח ולשכנע את ביהמ"ש בהתקיימותם ולהוביל לקבלת התביעה.

כל אלו הם פרי ניסיון ואינם נרכשים ביום אחד. עורך דין בעל ניסיון יצליח לקבל פיצוי גבוה יותר ואילו עורך דין שאינו בקיא בתביעות רשלנות רפואית לא יוכל להסוות זאת מן היריב לאורך זמן וחולשתו תתגלה בשלב מוקדם.

שני מסלולים לניהול תביעת רשלנות רפואית

ניהול תהליך התביעה עשוי לארוך זמן לא מועט ולעלות ממון רב.

אנו מנהלים תביעות רשלנות רפואית בשני מסלולים: מסלול אחד - במקרים בהם הנזק הוא מינימאלי ואין כל הצדקה להיגרר להוצאות גבוהות על חוות דעת רפואיות. במקרה כזה המלצתנו היא לנסות לטפל בהליך במסלול מקוצר הכולל ניסיון מו"מ עם המבטחת המעורבת בניסיון להגיע לפשרה ראויה, תוך חסכון בהוצאות. הליך זה נעשה במסגרת דין ודברים לפנים משורת הדין תוך קניית סיכון הדדית.
המסלול השני - במקרים בהם הנזק הוא ממשי אנו ממליצים להצטייד בחוות דעת רפואית לצורך הוכחת הרשלנות ומלוא הנזק וקבלת הפיצוי המלא. במקרים אלו, כאשר ההערכה היא שהתביעה איתנה ומבוססת סבירות רבה כי הפיצוי שישולם בסוף הדרך יצדיק את ההוצאות הכרוכות בניהול ההליך ובפרט ההוצאה בעבור חוות הדעת הרפואית.

הערכה ראשונית של שווי הפיצוי המגיע לך

אם הפגיעה שלך נוגעת לאחד הנושאים שלהלן, תוכל להעריך מה הפיצוי המגיע לך מתוך קריאת הפיצוי שנפסק במקרים דומים. כמובן שמדובר בהערכה ראשונית בלבד, להערכה מדויקת וספציפית יותר עליך לפנות לעורך דין.


סרטונים בתחום הרשלנות הרפואית


מגוון רב של מאמרים בנושא רשלנות רפואית

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **



לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: