מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
לחיצת ידיים
גישור

גישור

גישור מהווה דרך אלטרנטיבית לפתרון סכסוכים מחוץ לכותלי ביהמ"ש.

בשנים האחרונות הגישור הולך ותופס מקום מרכזי בעולם המשפט. הצדדים משתתפים בהליך הגישור מרצונם, מתוך כוונה לנסות ולהגיע להסכם פשרה וזאת ברוח טובה, מחוץ לכותלי ביהמ"ש.

תפקיד המגשר בהליך הגישור

המגשר נדרש לגשר בין צדדים שגישותיהם וצפיותיהם הפוכות ולהביא אותם למפגש רצונות. המגשר יכול להיפגש עם כל צד בנפרד, דבר שמאפשר לו להכיר היטב את המכלול ולהציע הצעה המתחשבת בכל השיקולים הרלבנטיים.

תוצאות ההליך

למרות חילוקי הדעות, האינטרס המשותף של הצדדים אשר פנו להליך של גישור הוא למצוא פתרון לבעיותיהם וליישב את הסכסוך בדרך של פשרה. הצעת פשרה שניתנת במסגרת הליך הגישור אינה מחייבת את מי מהצדדים והיא תצא לפועל רק אם שני הצדדים כאחד יקבלו עליהם את ההצעה.

עו"ד איילת סבג הינה מגשרת מוסמכת העוסקת בגישורים בתחום הרשלנות הרפואית, נזקי גוף ורכוש וסכסוכים אזרחיים. ניסיונה, מקצועיותה, מזגה הנעים ושמה הטוב של עו"ד סבג תורמים להצלחת הליך הגישור והכל באווירה נינוחה ובלתי מחייבת.

ניסיונה רב השנים בייצוג חברות ביטוח- מצד אחד ולקוחות פרטיים- מצד שני, מאפשר לה לבצע מלאכה זו בצורה ניטרלית מתוך הכרה עמוקה של שני העולמות.

גישור כאלטרנטיבה למינוי מומחה מכריע על ידי בתי המשפט

בפסה"ד של ביהמ"ש העליון בענין ע"א 4330/07 מוזס אוריאל נ' מדינת ישראל ואח' (פס"ד מיום 5.3.09) עודד ביהמ"ש העליון את השימוש של בתי המשפט בכלי העזר העומד לרשותם- מינוי מומחה אוביקטיבי מטעם ביהמ"ש בשאלת רפואיות. ביהמ"ש העליון קבע כי כאשר הפער בין חווה"ד גדול ורב, כאשר הוגשו חוות דעת סותרות מטעם הצדדים בעניינים רפואיים טהורים, הנטיה תהיה למנות מומחה כדי להגיע לחקר האמת בשאלות המדעיות הניצבות בפתחו של ביהמ"ש.

כל העוסק בתחום הנזיקין והרשלנות הרפואית יודע כי בכל תיק כמעט מוגשות חוות דעת סותרות בעניינים מדעיים רפואיים טהורים. לכאורה מרבית תיקים אלו יכולים לענות להגדרה של ביהמ"ש העליון בדבר המקרים ה"מתאימים" למינוי מומחה.

בעלי הדין לרוב יסתייגו מפתרון זה של מינוי מומחה מטעם ביהמ"ש שכן הוא טומן בחובו סיכונים הדדיים, מעין "משפט שלמה", שגוזר את גורלה של התביעה.

יש מי שיגיד שרוב המומחים הממונים על ידי בתי המשפט יטו את דעתם לטובת הנתבע ולא לטובת התובע ולו מטעמים קולגיאליים (שמור לי ואשמור לך) ומטעם זה תובעים חוששים במיוחד ממינוי שכזה.

אין ספק שהמבוכה השוררת- למקרא חווה"ד הסותרות המובאות בפני ביהמ"ש בתביעות נזיקין ורשלנות רפואית- היא רבה ועל רקע זה ניתן גם להבין את אותם שופטים שמחפשים את דרכם בין הטענות ההפוכות המובאות בפניהם, וממנים מומחה ללא היסוס.

לאור כל השיקולים הללו, ושיקולים נוספים, בעלי הדין בתביעות נזיקין ורשלנות רפואית יעדיפו לפנות למגשר. מגשר העוסק בתחום זה, שיש לו הידע מנסיונו בניהול תביעות דומות, ידע להעריך- לעיתים טוב יותר מהשופט היושב לדין- את סיכוני וסיכויי התביעה ולהציע נוסחת קסם ששני הצדדים יוכלו לחיות איתה.

גישור בהליך רשלנות רפואית

הליך הגישור בתחום הרשלנות הרפואית הופך רווח יותר ויותר. הסיבה העיקרית לכך קשורה בעובדה שבתביעת רשלנות רפואית מוגשות חוות דעת רפואיות נוגדות מטעם שני הצדדים, ולביהמ"ש לא תמיד יש הידע להכריע בין המומחים הרפואיים. הפתרון של בתי המשפט לקושי זה הוא - מינוי מומחה ניטרלי מטעם ביהמ"ש, מעין "זרוע ארוכה" של השופט שמסייעת לשופט לבחור את דרכו בין תפיסות המומחים השונים.

כאמור, בפן הפרקטי, מומחה כזה עשוי להכריע את המשפט לכאן או לכאן, למרות ששיקול הדעת הסופי הוא תמיד בידי ביהמ"ש, אך די ברור שבסוגיות בהן לביהמ"ש אין את הכלים והידע, נטייתו הטבעית תהיה להסתמך על אותה הזרוע הארוכה- המומחה מטעמו.

תובע שהשקיע ממיטב כספו כדי להצטייד בחוות דעת רפואית, ועמד בנטל הראשוני לצורך הגשת תביעת תביעת רשלנות רפואית, מוצא עצמו לעיתים בהינף יד בפני מצב בו כל המאמץ ירד לטמיון לאחר שמומחה שמינה ביהמ"ש שלל את הבסיס לתביעה. גם הנתבע יכול למצוא עצמו במצב דומה אך עבור הנתבע- אשר לרוב מבוטח- התוצאה פחות הרסנית.

אנו מאמינים שהליך גישור הוא הפתרון הנכון והטבעי לתביעות רשלנות רפואית. לא לאותן תביעות שהן ברורות לצד זה או אחר, אך כן באותם מקרים שבהם לכל צד יש דברי טעם משלו, לכל צד יש מומחה המגבה את טענותיו, לכל צד יש טענות בעלות סיכוי אמיתי להתקבל. במקרים אלו כשכל צד חש שמקומו אינו מוצק ובטוח, הוא יטה לפנות להליך של גישור שיאפשר לו "לקנות סיכון" ולא להמר על הקופה כולה.

מטבע הדברים אף אחד מהצדדים לא יצא מהגישור כשמלוא תאוותו בידו, וזו האומנות הגדולה של המגשר, לדעת לבחור את אותה נקודה דמיונית שבה בעלי הדין יוכלו להיפגש ולהגיע למפגש רצונות ולסיים ההליך מחוץ לכותלי ביהמ"ש.

הערה: כפי שציינו מעלה יותר עו"ד איילת סבג עוסקת בתחומי הגישור הנוגעים לתחומי עיסוקיה. במידה ואתם מצאים בהליך גירושין ובטעות הגעתם לכאן אנו ממליצים לכם לפנות לעו"ד העוסק בתחומי גישור וגירושין

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | דרך מנחם בגין 144, תל אביב 6492102 | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: