מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
דלף צואה הוחמץ כתוצאה מהתרשלות רופא בפענוח צילום

דלף צואה הוחמץ כתוצאה מהתרשלות רופא בפענוח צילום

מרשנו, צעיר דינמי שעבד משך שנים כנהג אוטובוס, לקה בסרטן ברקטום ועבר כריתת הגידול בהצלחה בביה"ח סורוקה. בעקבות הניתוח לכריתת הגידול התברר כי ישנה דליפת צואה ובמטרה לרפא זאת בוצעה איליאוסטומיה, קרי הטיית הצואה באופן זמני עד שאזור הדלף ירפא.

בהמשך נעשה ניתוח נוסף לסגירת האיליאוסטומיה, זאת מתוך הנחה שזרם הצואה פסק מלדלוף- כך קבע הרדיולוג שפענח את הצילום שבוצע לפני הניתוח הנוסף. התברר כי הרדיולוג לא הבחין כי בצילום העומד לנגד עיניו עדיין נצפה בבירור דלף צואה. טעות הרדיולוג וקביעתו הברורה כי "אין דלף" וכי הצילום תקין הובילה את הכירורגים לסגור את האיליאוסטומיה ובכך הוחזרה המשכיות מערכת העיכול. דלף הצואה המשיך ודלף באין מפריע וגרם לתובע לחסימות קשות במעיים, הוא נכנס ויצא בשערי בית החולים ללא הפסק, כך במשך שנתיים מבלי שהדבר אובחן על ידי מטפליו.

רשלנות רפואית באבחון מצבו גרמה לו לנזקים קשים ופגעה בכל מערכות גופו. התובע התחנן בפני רופאים כי יבצעו בדיקת MRI על מנת לזהות מה המקור לסבלו הממושך ואולם הדבר לא בוצע. בחלוף שנתיים- במהלכם המשיך דלף הצואה לזרום ולזהם את האגן- איבד התובע את השליטה על הסוגרים, הוא כבר לא היה מסוגל ללכת והגיע לבית החולים על כסא גלגלים ואולם הגורם למצבו עדיין לא אובחן.

בשלב זה פנה התובע לייעוץ פרטי עם מומחה אשר קבע מיידית כי מאז סגירת האיליאוסטומיה התחיל הסבל. רק לאחר ייעוץ פרטי זה העלה צוות ביה"ח סורוקה לראשונה את האפשרות לדלף צואה, ובדיקת MRI אמנם אישרה חשד זה. התברר כי התובע סובל מזיהום נרחב בירכיים ובאגן עם מורסות ענקיות וכי דלף הצואה שהוחמץ משך שנתיים המשיך להזין את המורסות לכל אורך תקופה זו. כל הנסיונות לנקז את המורסות עלו בתוהו ולאחר 4 שנים נוספות בהן נלחמו הרופאים בזיהום הקשה ללא הצלחה, עבר התובע באין מנוס ניתוח נרחב לצורך כריתת הרקמות המזוהמות מהאגן וכריתת הרקטום.

דלף צואה שהוחמץ

כיום התובע סובל מפגיעה רב מערכתית, הוא מנקז את הצואה באמצעות קולוסטומיה קבועה (שקית התלויה על בטנו), הוא סובל כאבים קשים בעת שמנסה לתת שתן, הוא איבד את פוריותו, הוא הולך בצליעה תוך היעזרות בקב, הוא מאושפז חדשות לבקרים בבית החולים עקב חסימות מעיים חוזרות ומטופל בתרופות נרקוטיות במינונים עצומים להפגת כאביו ואף עבר ניתוח חדשני להשתלת אלקטרודות בגבו להקלת הכאב. התביעה כנגד ביה"ח סורוקה הוגשה לבית המשפט המחוזי בחיפה (ת.א. 09. 01. 8090).

לכתב התביעה צורפה חוות דעת של כירורג מוביל שקבע את רשלנותו של הצוות ובפרט רשלנות רפואית באבחון מצבו החמור והמדרדר של התובע. במסגרת ההליך המשפטי הגישו הנתבעים חוות דעת של כירורג מטעמם שקבע כי אכן הדלף הוחמץ בצילום ואולם מדובר בחוכמה לאחר מעשה משום שרק בבדיקה מדוקדקת ניתן לזהות את הדלף (?!). נציין כי עיון בצילום הרלבנטי מגלה כי אפילו עין לא מקצועית תזהה מיידית את הדלף, כך שקשה לקבל טענת הגנה מצערת זו המציבה סטנדרטים נמוכים ביותר שיביישו כל מוסד רפואי. מקרה זה הוא אחד המקרים הברורים ביותר של רשלנות רפואית עם תוצאות קשות ביותר. במקרים של רשלנות רפואית בוטה כמו במקרה הנדון מוטב היה כי המוסד הרפואי ייקח אחריות לאירועים ויחסוך מהחולה את הסבל הכפול: פעם אחת במלחמתו על בריאותו ופעם שנייה במלחמתו על זכויותיו.

דלף צואה שהוחמץ

ההליך הסתיים בפשרה בפיצוי מהסכומים הגבוהים הנפסקים במסגרת הליכי פשרה. מפאת סעיף סודיות עליו התחייב מרשנו בפני המבטחת אין באפשרותנו לחשוף פרטי הפשרה באמצעי המדיה והם שמורים במשרדנו.


לפירוט שירותי המשרד והסבר הנושא של תחום זה, לחצו: רשלנות רפואית

מגוון רב של מאמרים בנושא רשלנות רפואית

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | דרך מנחם בגין 144, תל אביב 6492102 | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: