מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
טעות של רופאת המשפחה גרמה לאיחור באבחון ובטיפול בדלקת בקרנית

טעות של רופאת המשפחה גרמה לאיחור באבחון ובטיפול בדלקת בקרנית

משרדנו מייצג צעירה שהרכיבה עדשות צבעוניות ללא מספר אופטי. ראייתה הייתה תקינה לחלוטין. בשלב מסוים היא סבלה מנפיחות וכאבים ממשיים בעין ימין. הצעירה פנתה לרופאת המשפחה שרשמה בתיק הרפואי: "דלקת עיניים, חום, יש כאבים בכל הצד ימין של הפנים".

הצעירה ביקשה הפניה לחדר המיון נוכח חומרת מצבה ואולם הרופאה הרגיעה אותה בכך שמדובר בסך הכל בדלקת לחמית. הרופאה רשמה לצעירה טיפול אנטיביוטי וטיפול במשחת סינטומיצין. בנוסף הרופאה נתנה לה דוגמית של טיפות דקסמיצין שהייתה ברשותה ולא תיעדה זאת בכתובים. למותר לציין כי מחובתו של רופא לתעד בכתובים כל טיפול שהוא נותן, גם אם מדובר בתרופה שהחולה לא צריך לרכוש אלא ניתן לו על ידי הרופא עצמו. הרשומה הרפואית חייבת לכלול מלוא המידע ובמקרה הנדון מדובר בהחסרת פרטים מהותיים מהרשומה.

למזלה של התובעת הטיפול בדקסמיצין תועד בהמשך המהלך על ידי צוות ביה"ח שאליו היא פונתה להמשך הטיפול כפי שעוד יפורט.

התובעת השתמשה בטיפות הדקסמיצין שנתנה לה הרופאה ולמחרת המצב החריף והיא פונתה לבית החולים שם התברר כי היא סובלת מדלקת חמורה בקרנית. הצעירה קיבלה טיפול באנטיביוטיקה עם הטבה חלקית בלבד.

מקרה זה הוא דוגמא לרשלנות רפואית באבחון. רשלנות רפואית באבחון יכולה להתרחש בתחומי רפואה שונים, במחלות שונות. התוצאה של רשלנות רפואית באבחון היא משתנה, במקרה הנדון היא הובילה לנזק קבוע בראיה שהוערך על ידי מומחה ב- 15%.

לכתב התביעה צורפה חוו"ד רפואית של מומחה בכיר בתחום העיניים שביסס רשלנות רפואית באבחון בקובעו כי רופאת המשפחה הייתה צריכה לדעת שדלקת לחמית אינה כואבת ולכן האבחנה שהיא קיבלה- דלקת לחמית- הייתה שגויה מלכתחילה.

רשלנות רפואית נוספת מצד רופאת המשפחה היא בעצם החלטתה לטפל לבדה בתובעת במקום להפנותה למומחה בתחום העיניים שמוסמך ומיומן יותר בטיפול במקרים מסוג זה. עוד קובע המומחה כי הסטרואידים שנתנה הרופאה החמירו את המצב והעמיקו את הכיב בקרנית. תביעת רשלנות רפואית הוגשה לבימ"ש השלום בפתח תקווה ( ת.א. 09. 12. 4917) ובמסגרתה נטען בעיקר לרשלנות רפואית באבחון דלקת הקרנית.

מעיון בפסקי דין רשלנות רפואית נקבע לא פעם שרופא המשפחה צריך להיות מודע למגבלות ידיעותיו ובמקרים שדורשים מומחיות וידע ספציפיים עליו להפנות את הפציינט אל מומחה בתחום הרלבנטי להמשך טיפול.


לפירוט שירותי המשרד והסבר הנושא של תחום זה, לחצו: רשלנות רפואית

מגוון רב של מאמרים בנושא רשלנות רפואית

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: