מצא אותנו ב-‪Google+‬‏
ילוד שנולד ללא גלגלי עיניים (אנאופתלמיה)

ילוד שנולד ללא גלגלי עיניים (אנאופתלמיה)

משרדנו מייצג ילד הסובל מפגם חמור הקרוי "אנאופתלמיה"- חסר בגלגלי עיניים וכתוצאה מכך עוורון מלא. בנוסף הוא סובל מפיגור שכלי עמוק.

במהלך ההריון ביצעה אימו סקירת אולטראסאונד בסיסית במסגרת קופת החולים אך המום הוחמץ. בדיקת חלבון עוברי שביצעה היולדת הצביעה על ערך בלתי תקין שהחשיד לתסמונת דאון. אין ספק כי כאשר עולה חשד לתסמונת דאון יש לבצע בדיקות שישללו זאת כגון בדיקת מי שפיר. במקרה הנדון אין מחלוקת שבדיקת מי שפיר- אילו בוצעה- לא הייתה מובילה לזיהוי החסר בגלגלי העיניים.

בכתב התביעה שהגשנו, טענו כי הממצא המטריד בבדיקת החלבון העוברי צריך היה להוביל את הצוות להעמיק הבירור ולבצע סקירת אולטראסאונד מורחבת. אין ספק שבבדיקת אולטראסאונד מורחבת היו נבדקים סמנים לתסמונת דאון במטרה לשלול את החשד שעלה מבדיקת החלבון העוברי. כידוע, אחד הסמנים המובהקים בילדים הסובלים מתסמונת דאון הוא המרחק בין העיניים. אילו היתה מבוצעת בדיקת אולטראסאונד מורחבת כמתחייב, והצוות היה בודק המרחק בין העיניים (נוכח החשד שעלה לתסמונת דאון), שאז ללא ספק היה הבודק מבחין מיידית בחסר בגלגלי העיניים- דבר זה לא נעשה.

מומחה גינקולוג בכיר שחוות דעתו צורפה לכתב התביעה קבע כי החסר בגלגלי העיניים הינו ממצא אולטרסוני שניתן לזהותו בקלות רבה וראוי היה להפנות היולדת לסקירה מורחבת או על חשבון הקופה או באופן פרטי.

בסופו של דבר עלה בידינו לסיים תביעה זו בפשרה במסגרתה שולם פיצוי גבוה מאוד (פרטיו חסויים לצערנו) שיאפשר לילד איכות חיים גבוהה יותר ורווחה כלכלית, דבר שודאי יקל על המשך חייו במוגבלותו.

ראוי לציין בהקשר זה כי בפסקי דין רשלנות רפואית חוזר ביהמ"ש פעם אחר פעם על ההלכה כי חובתו של הרופא להביא לידיעת היולדת כי קיימת אפשרות לבצע באופן פרטי סקירה מכוונת שהיא נרחבת יותר מזו שניתנת במסגרת הקופה. חובה זו מתייחסת לכל הריון ולאו דווקא הריון בסיכון: "מטופלת סבירה נזקקת למידע על אודות הבדיקות השונות שניתן לבצע כדי שתוכל להחליט אם להסתפק בבדיקה המצומצמת המוצעת לה" (ע"א 434/94 ברמן נ' מכון מור, פס"ד מיום 11.8.97 וכן ע"א 4960/04 סידי נ' קופ"ח כללית, פס"ד מיום 19.12.05). מדובר ברשלנות רפואית בהריון - שהיא מהסוג השכיח בתביעות רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית באבחון אולטראסאונד מעוררת שאלות רפואיות ומוסריות כגון: האם המום ניתן היה לזיהוי בתקופת ההריון הנדון? אילו זוהה המום האם הייתה היולדת מבצעת הפסקת הריון? האם ועדה להפסקת הריון הייתה מאשרת הפסקת הריון? בפסקי דין רשלנות רפואית ניתן למצוא ניתוח של שאלות מרתקות אלו.

עורך דין רשלנות רפואית מנוסה ידע מבעוד מועד לברור את אותם המקרים שהינם פרי רשלנות רפואית מובהקת שיוכלו לעמוד בכל מבחני הפסיקה.


לפירוט שירותי המשרד והסבר הנושא של תחום זה, לחצו: רשלנות רפואית

מגוון רב של מאמרים בנושא רשלנות רפואית

© כל הזכויות שמורות לעו"ד איילת סבג | רחוב מנחם בגין 144 מגדל מידטאון תל אביב | טל'. 03-7515160 | פקס. 03-7510160 | דוא"ל: ayelet@sabaglaw.co.il
אפשרות לפגישות בחיפה (שדרת פל ים 7) בנצרת (פאולוס השישי 46) ובבאר שבע (מגדל הרכבת, בן צבי 10) בתיאום מראש **לפניות או ייעוץ ראשוני ללא תשלום חייגו 03-7515160 , או השאירו פרטיכם: